Güneş ve Ay Kehanetleri

Güneş ve Ay Kehanetleri

sun_yang__yin_moon_by_thedookie

“Aeromancy” yani hava kehaneti olarak da bilinir. Hava Durumu falı her türlü hava olayını kapsar ve bir mevsim içerisinde çok çeşitli anlamlar barındırabilir. Örneğin yazın esen rüzgarın anlamı ile kışın karşılaşılan rüzgarın anlamı bir değildir. Yazın esen rüzgarın Tanrının bahşettiği bir müjdeyi ifade ediyor olduğu düşünülürken; kışın şiddeti ne olursa olsun yağmur veya kar ile birlikte gelen rüzgarın yaratıcı gücün öfkesini simgelediğine inanılır.

Güneşin hareketlerinin de yaratıcıdan mesaj getirdiğine inanılır. Günümüzde her ne kadar bunun bilimsel arka planı açıklanmış olsa da eski bir inanç olarak güneşin en tepede olduğu vakitlerde yapılan işlerin insan zihninin en aydınlık olduğu vakitlerde aldığı kararlar olduğu düşünülür ve o işlerden asla zarar gelmeyeceğine inanılırdı; çünkü tam da o vakitlerde yaratıcı gücün tüm insanlara doğru işler yapmaları için zaman tanıdığına ve bu yüzden de her yeri aydınlatıp, her şeyin içindeki kötü yansımayı yok ettiğine inanılırdı.

Eski Türk geleneklerinde Ay ile Güneş hakkındaki inanışlar birbirinden ayrılmaz; birlikte bahsedilirdi. Güneş dişiyi, Ay ise erkeği temsil ederdi, Güneş daha anaç bir sembol iken Ay babalığı temsil eder. Güneş sıcaklığın ve güneyin Ay ise soğukluğun ve Kuzeyin sembolüdür.

images

Eski İnanışta koruyuculuk yetkisinin Tanrı tarafından güneşe verildiğine inanıldığından imparatorlar ve hükümdarlar güneş ile özdeşleştirilmişlerdir. Örneğin güneşin etkilerine o denli inanılmış ki önemli bir karar alınacağı zaman mutlaka öncesinde belirli bir süre için Güneş ve Ay’ın hareketleri takip edilirmiş.

Eski inanca göre her ayın sonunda yeryüzüne kötü ruhlar indiği için önemli merasimler, törenler ayın sonunda düzenlenmez; savaş kararları ayın sonunda alınmaz ve hiçbir kutlama ayın sonuna bırakılmazdı. Delikanlılar kendilerini ispatladıkları vakit bağlılık ve erkeklik yeminlerini Güneş’in onları daima izliyor olduğunu telaffuz ederek noktalarlardı.

Ay da güneş kadar önem taşır ve kişilerin karar almasında etkili olurdu. Örneğin yaygın bir halk inanışına göre yeni aynı kişi nasıl gördüyse bütün bir ay öyle geçer. Örneğin o an cebinde yeterli parası var ise bütün bir ayı rahat içerisinde geçireceğine; eğer üzgün ve sıkkınsa bütün ayın sıkıntılı geçeceğine; ailesi ile birlikteyse bu birlikteliğin bütün bir ay bozulmayacağına inanılırdı. Moon_stock_by_elysawus

Özellikle tarım toplumlarında ekin yapılırken ayın yenilenmiş olmasına dikkat edilir; bu durumda hem ay sonunun kötü ruh doğurduğu hem de yeni ayın tohumlara canlılık ve ekinlere bereket getireceği inancı etkilidir.

 

 

 

 

Kaynak: http://www.millifolklor.com/tr/sayfalar/90/05.pdf

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı