Hamile Taş: Aetites

Hamile Taş: Aetites

aetites

Aquilaeus, Gagites, Lapis Aquilaris, hamile taşı ve kartal taşı olarak da bilinen “Aetites” oksit, demir, silis ve alumina bileşenlerinden oluşan bir taştır. Plinius’a göre bu taş ancak bir kartalın yuvasında, boynunda ya da karnında bulunabilir. Aetites taşının kartalların üremesine de yardımcı olduğu düşünülür.

Plinius bu mistik taşın dört farklı tipini belirlemiştir. İlki yumurta şeklinde, beyaz ve yumuşak, tatlı bir kille dolu olan tiptir. Bu dişi aetites olarak adlandırılır. İkincisi, kırmızımsı renkte, katı kıvamdaki erkek aetites taşıdır. Üçüncüsü tatlımsı bir kumla dolu olan tiptir. Dördüncü tip ise Laeonian taşıdır. Kristal bir çekirdeği vardır, bu çekirdeğe Callimus denir. En iyi aetites taşının kartalların yuvalarında bulunacağı düşünülür ve kartalların bu taş olmadan üreyemediklerine inanılır.

Okült geleneğe göre bu taş doğurganlık verir, doğumda koruma sağlar, bir dizi sihirli ve tıbbi faydaları ve özellikleri vardır. Aristoteles’in öğrencisi Theophrastus bu taşların en büyük gücünün dölü arttırmak, üretkenlik vermek olduğunu belirtmiştir. Marbodus aetites taşı için “yuvaların koruyucusu” ifadesini kullanır. Aetius ise aetites taşının hırsızların tespit edilmesinde yardımcı olduğunu ayrıca Kıbrıs’ın taze zeytinyağı ve balmumu ile birlikte uygulanırsa romatizma ve felce iyi geldiğini yazar.

Aetites taşının her zaman içinde bir taş daha bulunduğu ve elde sallandığı zaman içerideki diğer taşın sesinin duyulduğu söylenir.

Talmud metinlerinde de aetites taşının sihirli ve iyileştirici güçlerinden bahsedilir ve tavsiye edilir.

Aetites taşının bilinen diğer faydaları zenginliği arttırması, sarhoşları ayıltması, taşı üzerinde taşıyana aşk ve kısmet getirmesi, zafer ve popülarite kazandırması ve çocukları korumasıdır.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı