Hastalık Falcısı: Agrath

Hastalık Falcısı: Agrath

agrath

Agrath

Aggerath, Igrath, Igereth, Iggereth, Agrat, ve Agrath bath Mahalath (Agrath, Mahalath’ın kızı) olarak da bilinir.

Agrath, Rabbinik mitoloji ve demonolojide güçlü bir dişi şeytandır. Kutsal fahişeliğin dört cininden biridir (Gecenin Dört Kızı).

“Hastalığın Kızı” ya da “Çatı Şeytanı” olarak da bilinen Agrath on sekiz kötülük lejyonuna hükmeder ve büyük bir savaş arabası sürer. En güçlü olduğu geceler Çarşamba ve Cumartesi geceleridir. Bu gecelerde Agrath ve annesi Mahalath özellikle dışarıda yalnız gezen insanları kurban olarak seçer.

Bu anne ve kızı şeytani bir takım olarak gece gündüz her zaman ortalıkta dolaşırdı. Yine kendilerine kurban aradıkları bir gece Agrath, Rabbi Hanina ben Dosa ile karşılaşmıştır. Efsaneye göre, Agrath Rabbi Hanina’dan çekinmiş ve cennette kendisine Hanina’dan korkması gerektiği söylendiğini Hanina’ya iletmiştir. Bu karşılaşmadan sonra Rabbi Hanina ben Dosa Agrath ve annesine sadece Çarşamba ve Cumartesi gecelerini bırakmış, diğer zamanlarda ortalarda görünmelerine yasak koymuştur.

Eski Yahudi Talmud’undaki bir alegori tüm şeytanların Gecenin Dört Kızı’nın (Agrath, Makhlath, Lilith ve Naama) çocukları olduğunu söyler. Bunların toplanma yeri Nishpah Dağı’nda (Alacakaranlık Dağı), kuzeydedir. Bu karanlık dağlarda şeytanların prensi Samael ile ilişki kurduklarında Cadıların Sabbath’ını kutlarlar. Agrath ve annesi Makhlath her zaman “Gece Şeytanı” Lilith ile mücadele halindedir.

Donald Tyson ve başka bazı yazarlar bu dişi şeytanları Lilith’in tezahürleri olarak görür. Agrath Salamanca’yı (Batı bölgelerini), Naamah Şam’ı (Doğu bölgelerini), Lilith ise Roma’yı (Kuzey bölgelerini) yönetir. Güney bölgeleri ise tartışmalıdır. Bu bölgeler bir şehir yerine bir ülkeye bağlıdır (Mısır). Zaman zaman güneye Agrath’ın annesi Mahalath’ın hükmettiği düşünülür.

Kabala ve Rashba okuluna göre, Agrath bath Mahalath Kral Davut’la birlikte olmuş ve Asmodeus adında bir oğulları olmuştur. Asmodeus şeytanların kralıdır. Diğer gelenekler ise Agrath’ı Asmodeus’un kızı ve Şeytanların Kraliçesi olarak kabul eder.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı