Hayvan Tapınımı

Hayvan Tapınımı

Bastet_by_infraberry

Hayvan tapınımı

Zoolatri olarak da bilinir. Genellikle bir tanrı ile olan bağlantısı nedeniyle bazı hayvanların kutsal sayılması ve tapılması durumudur. Pek çok antik dinde hayvan tapınımı görülür. Bu kültürlerde hayvanlar bir tanrının temsilcisi ya da yeryüzündeki görüntüsü olarak algılanır.

Mitoloji ve efsaneler tanrılarla bağlantılı hayvanlar ile doludur. Antik dönem insanları hayvanlar ile tanrısal güçler arasındaki bağlantılara çok güçlü bir şekilde inanmıştır. Bu bağlantı çoğunlukla heykeller ve resimlerle ifade edilmiştir. Pek çok tanrı tamamen hayvan görünümünde olmasa da hayvan uzuvlarına, örneğin fil kafası, aslan kuyruğu, kartal kanadı gibi uzuvlara sahiptir. Tanrı resimlerinde ve heykellerinde tanrıların yanlarında oturan hayvanlar görülür. Bazen de hayvanın kendisi tanrıdır. Örneğin Antik Mısır’daki Bastet bir kedi tanrı olarak büyük saygı görürdü.

Tanrıların hayvan şeklinde resmedilmesi onların ilahi karakterinin eğitimsiz insanlarca daha kolay anlaşılabilmesini sağlıyordu. İlk başlarda tanrılar ile hayvanlar arasındaki benzerlikler sadece sembolikti, sonraları ise sığırlar, kediler, timsahlar gibi canlı hayvanlara da tapınma başladı.

Mısır’daki hayvana tapınma uygulamalarının yaygınlığı nedeniyle Yunan kültüründen Mısır kültürüne geçen tanrılar burada hayvan tanrılara dönüşmüştür. Yalnızca Athena ve Zeus oldukları gibi kalırken, Apollo adlı Yunan tanrısı Mısır’da Horus olmuş ve bir şahine dönüşmüş, Hermes adlı Yunan tanrısı Thoth adını alarak ibis kuşuna dönüşmüş, Artemis ise kedi tanrı Bastet olmuştur.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı