Hiddet Falcısı: Aeshma

Hiddet Falcısı: Aeshma

aeshma

Aesma olarak da bilinir.

Zerdüştlükte, gazap, öfke ve hiddet şeytanıdır. Gerçeğin yanında yer alan Asha Vahishta, Amesha Spenta ve iyi ruhların tam zıttı Aeshma şeytanı olarak bilinir. Yahudilikteki bir diğer şeytan Asmodeus da bazen Aeshma ile aynı karakter olarak görülmektedir.

Aeshma cehennemdeki en korkunç şeytanlardan biri olarak tarif edilir. Savaş, sarhoşluk, öfke, kavga ve kötülük eylemlerinden Aeshma sorumludur. Fiziksel bir formu yoktur ancak insanlığa zarar vermek için silah kullanır.

Aeshma kötülüğün ve yıkımın 7 gücü ile bağlantılandırılır. Başlıca düşmanı ise dinsel adanmışlık ve disiplinin prensibi olan Sraosha’dır (itaat).

Aeshma iblislerden oluşan bir orduyu yönetir, bu iblisler onun cehennemi görevlerini gerçekleştirmesine yardım eder. Bu görevlerin başlıcaları insanları ibadetten alıkoymak, yer altı dünyasında giden Chinvat köprüsünü geçmeye çalışan ölülerin ruhlarına sataşmak, şiddet ve savaşı körüklemek ve dünyadaki ahlakı bozmaktır.

Aeshma, Zerdüşt metni Vendidad içerisindeki dualardan okunarak uzaklaştırılabilir.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı