Hint Astrolojisi

hint_astrolojisiHint Astrolojisi “Vedic” yada “Jyotish” adıyla da bilinir. Kurucusu “Parashara” dır. Günümüze kadar gelen eseri “Brihat Parashara Hora Shastra” dır. İngilizcesi ve Sanskritçesi bulunmaktadır.

Genel olarak bildiğimiz yada bahsettiğimiz astroloji bize gezegenlerin etkileriyle karakterimizi anlatırken gelecek hakkındaki merakımızı tam olarak gidermemektedir. Hint Astrolojisi ise hep merak ettiğimiz geleceği anlamamızı sağlar. Bunu geleceği belli gezegen periyotlarına ayırarak yapar. Doğum anınızda Ay’ ın yerleştiği takımyıldızı baz alınarak periyotlar oluşturulur. Ay dolunaya doğru ise Parlak Ay, değilse Soluk Ay olur. Haritada yerleşimi büyük öneme sahiptir. Çünkü Hint Astrolojisi’ nde en büyük öneme sahip gezegendir. Oluşturulan bu harita ile gelecekte sizi bekleyen tüm olaylar yorumlanır. Buna “Dasa Sistemi” adı verilir.

Hint Astrolojisi’ nin diğerlerinden farkı gezegenlerin binlerce yıl önceki konumlarının hesabının değil şimdiki konumlarının hesabının yapılmasıdır. Bunun için her yıl açı farkı tekrar hesaplanır ve buna “Ayanamsa” adı verilir. Birden fazla ayanamsa değerleri vardır. En çok kullanılanı ise Lahiri‘ dir.

Bölüşümlü Alt haritaları içerir. Doğum saatiyle oluşturulan doğum haritasının yanında “Navamsha” adında ki Gezegen Güçleri Haritası’ da çıkarılır. Bu haritaya Evlilik Haritası da denmektedir. Bu haritalar ayrı olarak değil birlikte yorumlanır. Bunun dışında Kariyer Haritası, Zenginlik Haritası, Kardeşler Haritası, Mal Mülk Haritası, Eğitim Haritası gibi pek çok ek harita da vardır.

Alt haritalar doğum haritasındaki küçük dakika farkları ile değişmektedir. Bu küçük değişiklik ise insanların birbirlerinden farklı hayat sürmelerini sağlamaktadır.

Doğumda sahip olduğumuz kişisel özelliklerin gelecekte bizi hangi olaylar (evlilik, çocuk, başarı, kariyer…) ile karşılaştıracağı açık olarak yorumlanır. Bunun yanı sıra oluşturulan haritada Maraka gezegenlerinin tespitiyle de ömrün ne kadar süreceğini tahmin edilebilmektedir. Maraka, yaşam sonunu belirten gezegendir.

Kaynakça:
http://www.astromistik.com/Analiz.pdf
http://www.e-kutuphane.teb.org.tr/pdf/eczaciodasiyayinlari/karadeniz_2_5/5.pdf

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı