I Ching

Çin, dünyanın ilk sivil servisini oluşturduğunda, I-Ching de günlük işler ve yönetim için gerekli, felsefi bir kılavuz yerini tutmuştur.

Önceleri her konuda, pazardan pazara dolaşan falcılara danışılırken, modern zamanlarda Chian Kai-Shek, I-Ching’i bir danışma kılavuzu olarak belirlediği gibi, bu kılavuz Çince’nin Yeni Meziyetleri içinde kaynak oluşturmuştur.

I-Ching’in kullanımı doğuda 2. Dünya Savaşı sırasında da çok yaygındı. Klasikler arasında en önemli sayıldığından, ordunun mutlaka yararlanması gerektiği düşünülürdü. Hatta pek çok Japon aydınına göre Kraliyet Ordusu, kılavuzu kullanmak için kendini fazla modern sayan, saldırgan subaylardan oluşmasa Pasifik kampanyasını mutlaka kazanırdı.

Örneğin, o denli kibirli olmayan Mao Tse-Tung, uzun yürüyüş öncesi planlama ve savaş yılları sırasında kitabı sürekli kullanmıştı. Doğuda basitleştirilmiş kopyalarına halen başvurulmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Çin paraları elde tutulduktan sonra düz bir yüzey üzerine hafifçe atılır. Ancak sorunuzu, zihninizde iyice belirginleştirmeden yöneltirseniz, net olmayan bir cevap alırsınız.

Çin paralarında, dört figürlü, günümüz paralarındaysa tura olarak adlandırdığımız taraf Yang’dır ve değeri üçtür. Yazı tarafıysa Yin’dir ve iki değerine sahiptir. Paralar altı kez atılır ve herseferinde altı,yedi sekiz veyadokuz toplamdeğerlerineulaşılır. Her atıştan sonra toplam değer yazılır ve hexagram hemen çizilir. Tıpkı organik hayat gibi aşağıdan başlanır. 6; Yaşlı Yin, 7; Genç Yang, 8;Genç Yin, 9; Yaşlı Yang’dır. Yang için tek bir yatay çizgi, Yin içinse bir kesik çizgi kullanılır. Ayrıca Yaşlı Yang veYaşlı Yin’i ayrı ayrı temsil etmek için bunlar bir daire ile işaretlenir. 6; bir çarpıyla, 7; noktayla, 8; iki noktayla, 9; bir daireyle temsil edilir. “Yaşlı”nın anlamı, Tai Chi’nin ana felsefesinde yatar.

Bu felsefeye göre doruk noktasına ulaşan bir güç, tersine doğru değişir. Yani yaşlı çizgiler değişmektedir ve altı çizginin bir veya birkaç noktasında oluşabilirler.

Örneğin altı, yedi, sekiz, sekiz, yedi, ve sekiz atıldığında sırasıyla yaşlı Yin, genç Yang, genç Yin, genç Yin, genç Yang, ve genç Yinanlaşılır. ***Sekiz trigramın tablosuna göz attığımızda, aşağı ve yukarı trigramların kesişim sayısı olarak 29’u (K’an) elde ederiz. İlk çizgi, değişen bir çizgidir. Daha sonra görüntü, karar ve çizginin yorumunu okuyarak birinci çizginin değişimiyle oluşan yenihexagrama döneriz. Bu hexagram, Chieh (altmış numara) hexagramı olarak sonuçlanır.

Yorumlama

Bir cevabı yargılamada üç ana faktör vardır.

1. Her hexagram, binlerce armoniden oluşan notalar gibi, karmaşık ve benzersiz bir enerji türünü temsil eder. Şekillenmenin, çoğu zaman durumu tam olarak resmetmese de, onun altını çizen faktörleri yansıttığı unutulmamalıdır.

2. Her hexagram ve her çizgi üç öğeyi yansıtır:
i) Yan koşullar grubu
ii) Kişinin özel durumu
iii) Kişinin kendiyle ve başkalarıyla olan ilişkileri

3. İnsan ilişkilerinin altında karmaşık faktörler yatabilir. Cevabı anlayışınız, konuyla olan ilişkinizin derecesine bağlı olacaktır. Buyüzden bu durumun ve kılavuz karşısında bulunduğunuz pozisyonun bilincinde olmalısınız. Bu, cevabı yorumlarken ne düzeyde olduğunuzu anlamanızı sağlar.

***Sekiz trigramın tablosu

Sembol ve Anlamı Özellikleri Mevsim

Gök
Yang, güçlü, yaratıcı, baba Sonbahar sonu, kış başı

Gök gürültüsü
Canlanma, güçlü, heyecanlı, hareketli büyük oğul İlkbahar

Su
Derin, tehlikeli, uçurum gibi, kurnaz ortanca oğul Kış

Dağ
Sessiz, inatçı, durağan, en küçük oğul Kış sonu, ilkbahar başı

Toprak, yeryüzü
Yin, bağlı, kabul edici, karanlık, kabullenici anne Yaz sonu, sonbahar başı

Rüzgar, tahta
İçe işleyici, kabullenici, iyi huylu, en büyük kız evlat İlkbahar sonu, yaz başı

Ateş, şimşek, güneş
Sıkıca yapışan sıcak, heyecanlı, güzel ortanca kız evlat Yaz

Göl
Neşeli, yumuşak, gülen, en küçük kız evlat Sonbahar

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı