İntikam Meleği: Alasor

İntikam Meleği: Alasor

alastor

Gaddar intikam meleği: Alastor

Hıristiyan demonolojisine göre Alastor zalim bir şeytandır ve Hades’in kralının ve sarayın verdiği kararların baş uygulayıcısıdır. Bir bakıma cellatların şefidir.

Aynı zamanda, antik zamanların insanları tüm kötü ruhları ve cinleri Alastor diye isimlendirirdi. Erken dönem Roma demonolojisinde ise bu kötü ruhlu ev cinlerine verilen isimdi.

Antik Yunan’da Alastor “öç alan tanrı” ya da “unutmayan tanrı” anlamına gelirdi. Bu tanım çoğunlukla ilahi adaletin tanrıçası Nemesis ile bağlantılandırılan öç alıcı ruhlar için kullanılırdı. Bu ruhlar aynı zamanda salgın hastalıkların yayılması ile de bağlantılandırılırdı. Öç alıcı ruhlar suçu nedeniyle cezalandırılacak kişilerin sonraki nesilden akrabaları için de tehlike oluştururdu, eğer suç işleyen kişiden hayatı sürerken öç alınamadıysa onun akrabalarından öç alırlardı. İntikam ile ilgili bir eylem gerçekleştirdiğinde baş tanrı Zeus da “Zeus Alastor” olarak adlandırılırdı.

Alastor aynı zamanda aileler arasındaki kan davasının kişileştirilmiş hali, simgesiydi. Bu öç alıcı ruhlar kan davasındaki aile bireylerini inanılmaz suçlara ve şiddet eylemlerine yönlendirebilirdi. Önceden sıradan bir ölümlü olan Pylos prensi Neleus, Heracles tarafından katledildikten sonra Alastor arka planda kalan daha önemsiz bir şeytan haline gelmiştir.

Çeşitli kaynaklarda Alastor “şeytani yargıç” olarak da geçer.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı