KADER FALI-Kaderci Kız Kardeşler

KADER FALI-Kaderci Kız Kardeşler

jean-baptiste-camille-corot-the-fates-gathering-in-the-stars

Eski Yunan ve Roma’dan itibaren süregelen kaderi neyin veya kimin nasıl belirliyor olduğu merakı insanlığın kafasını karıştıran noktalardan birisidir. Günümüzde belirli cevapları olsa da eski insan neye inanıyordu dersiniz? Yunanlılar Moirai; Romalılar ise Parcae ve Fatae kelimelerini kullanır ve kadere ve onu çizen güce bu ismi verirler.

francisco-de-goya-the-fates-atropos-one-of-the-black-paintings-from-the-quinta-del-sordo-goya-s-house-1819-1823

 

 

 

 

 

Geleneksel inanışa göre üç büyücü kız kardeş Tanrıların isteklerini de göz önünde bulundurarak insanların doğumundan itibaren yaşamlarının nasıl bir yol izleyeceğine dair belirlemelerde bulunurlar. Bunlardan Clothe ya da Clotho elindeki asasıyla dünyevi hayatla ilgili konulardan sorumludur. Lachesis ise iğne ve ipliği birbirine geçirerek kişinin hissesine düşen kaderi belirler. Atropos, yani kelime anlamı asla hükmedilemeyen ve kontrol altına alınamayan olan, ise ipi iğneden keserek kişinin hayatına son veren güçtür.

Fates olarak adlandırılan bu kız kardeşler inanca göre her bir doğumda kişilerin yanlarında bulunarak örgü işine başlarlar ve hayatları son bulacağı vakit ipi iğneden keserek ayırır ve kişinin yaşamını sonlandırırlar. Bütün bunlar Tanrıların öngördüğü şekilde ve onların istekleri göz önüne alınarak yapılan işlerdir. Fates, yani kaderci kız kardeşler üçlüsü hayatın belirli noktalarında kişi kendisine yeni bir yol çizerken, doğumda, evlilikte ve ölümde insanın yanında olurlar. Zaten Yunanca isimleri olan Moirai “paylaşmak”, “nasiplenmek” anlamına gelmektedir. Günümüzde çok sık kullandığımız “kader ağlarını örüyor” ifadesinin çıkış noktası da kimbilir belki bu mitik kız kardeşlerdir.

 

 

 

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı