Kahin Aziz: Albertus Magnus

Kahin Aziz: Albertus Magnus

albertus_magnus2

Albertus Magnus, 1931’de Papa Pius XI tarafından “Büyük Aziz Albert” adıyla azizler listesine alınmış bir Dominiken din adamıdır.

Albertus çeşitli dallarda derin bilgi birikimi ve bilim ile din arasında kurduğu barışçıl ve başarılı denge ile tanınıyordu. Bu özelliği ona Orta Çağın en büyük Alman filozofu ve din alimi ünvanı kazandırmıştır.

Kimya ve simyada hem öğretmen hem de öğrenmeye devam eden bir öğrenci konumundaydı. Aynı zamanda büyücülükle uğraşıyordu ve bu yüzden çağdaşları tarafından zaman zaman şeytanla iletişim kurmak, konuşabilen bir şeytani otomat icat etmek gibi suçlamalara maruz kalıyordu. Albertus ayrıca felsefe taşını keşfeden simyacılardan birisidir.

Kölnlü Albert olarak da bilinen Albertus, Tuna nehri kenarındaki Larvingen’de 1193 – 1206 arasındaki bir tarihte doğmuştur. Magnus ise soyadı “de Groot”un Latince karşılığıdır. Köln’de –tarih kesin olmamakla birlikte- 1280 yılında ölmüştür. Mezarı Köln’deki St. Andreas Dominiken Kilisesi yeraltı mezar alanında bulunmaktadır.

Çok üretken bir yazar olan Albertus döneminin müzik eserleri hakkında önemli eleştiriler de yazmıştır. Gördüğü saygı ve ilgi neticesinde, kendisine ait olmayan bazı icatlar ve metinler de zaman zaman Albertus’a mal edilmiştir.

Kutsal Bakire ile irtibat kurduğu ve karşılaştığı iddiasının ardından din adamlığında yükselen Albertus, Ratisbon piskoposu olmuştur. Üç yıl bu görevde kalan Albertus daha sonra istifa ederek kendisini tamamen bilimsel çalışmalara vermiştir. Hayatının geri kalanını Bavyera ve çevresinde geçirmiş, kısmen emekli olmuştur. Avusturya’da 8. Haçlı seferinde vaaz vermiş, ömrünün son işlerinden birisi ise eski öğrencilerinden Thomas Aquinas’ın dini fikirlerinin savunuculuğunu yapmak olmuştur. 1274’de Aquinas’ın ölümü Albertus Magnus’u derinden üzmüştür.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı