Kahve Falı

Kahve falı günümüze kadar gelen, içerisinde hem keyif hem sohbet barındıran eski bir kehanet yöntemidir.Sohbeti hem daha çok tatlandırmak hem de geçmişi, bugünü yada geleceği görebilmek adına özellikle kadınlarımız arasında vazgeçilemeyen alışkanlıklarımızdandır. Çok fazla bilgi ve beceri gerektirmez. Önemli olan fincandaki birtakım şekilleri görebilmek ve hissettiklerinizi yorumlayabilmektir.

kahvefalı bakcısTürk Kahvesi

Dünyadaki kahve kültürüne öncülük etmektedir. Lezzet vekokusuyla özünü hala korumaktadır. İlk olarak Arap Yarımadası’ ndan Osmanlı’ ya geçmiş ve popüler kültürümüze adeta işlemiştir.

Nasıl hazırlanır?

kahve_yapmaArabica denen kahve türünden yapılır. Hazırlık süreci orta derecede kavurma, pudra gibi öğütme, pişirme ve ikram aşamalarını kapsamaktadır. Diğer kahvelerden öğütülme şekli ve kavurma dereceleriyle ayrılır.

Pişirme aşamasında öncelikle cezveye servis edilecek miktar kadar fincanla soğuk su koyulur. Her fincan için bir kahve kaşığı kahve ve isteğe göre şeker ilave edilir. Eğer az şekerli olacaksa bir kesme şekerin yarısı, orta şekerli olacaksa da bir kesme şeker koyulabilir. Kısık ateşte pişirmek bol köpüklü olması için makbuldür.

Ayrıca fincanların porselenden yapılmış olması, beyaz, düz ve motifsiz olması tercih edilir. Bu oluşan sembollerin daha net görülebilmesini sağlayacaktır.

Kahve falına bakmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kahve içilirken fincanla içilen kahvenin fincanı hep aynıyerden içilecek şekilde tutulur.

Kahve içildikten sonra fincanın üzerine tabağı kapatılıp, saat istikametinin tersi yönünde baş üzerinde üç defa çevrilip ters döndürülerek kapatılır. Bu sırada dilek tutmayı unutmayın. Eğer çabuk soğumasını istiyorsanız üzerine ufak metal şeyler koyabilirsiniz. Bazıları metalin kötülükleri uzaklaştırdığı söylemektedir.

Fincanın dibi ve tabak soğumadan kesinlikle açmayınız.

Nasıl bakılır?

Fal bakmak için öncelikle soğuyan fincan kaldırılır ve tekrar geri kapatılmaz. Çünkü kapatılırsa falınız bozulur. Falın ana temeli, şekillerin benzetilerek yorumlanmasıdır. Bunun için şekillere ilk olarak ayrı ayrı daha sonra ise bir bütün olarak bakılır.
Fincanın saptan başlayarak hayali bir kutup ve ekvator çizgiyle ikiye bölüp dört parça elde edilir. Fala bakarken soldan sağa doğru bir yön izlenir.

Şekiller enlemesine çizginin üst tarafındaysa olaylar daha kısa sürede, alt tarafındaysa olaylar daha uzun sürede gerçekleşecek demektir. Ayrıca şekiller boylamasına olarak da çizginin sağ tarafındaysa iyiliğe sol tarafındaysa da kötülüğe yorumlanır.

Kaynakça:
Fallar Ansiklopedisi, Aysel YEŞİLYURT, Gün Yayıncılık
Fala İnanma Falsız Kalma, Kemal Haluk CEBE/ Altan YILDIZ, Yorumcu
Kahve Falı Jasmine, New Age Yayınları
Sır Kapısı Kader Aynası, Mustafa N. KARLI, Milenyum Yayınları

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı