Kara Kedi Kehaneti

Kara Kedi Kehaneti

ailuromancy

Kara kedi her zaman kötü şans değildir: Ailuromancy

Yunanca kedi anlamına gelen “ailouros” sözcüğünden gelen ailuromancy kedilerin hareketlerinin gözlemlenmesine dayalı olarak geleceği yorumlama uygulamasıdır.

Zoomancy uygulamalarının bir dalı olan ailuromancy, felidomancy olarak da bilinir.

Antik zamanlardan beri gizemli havalarından dolayı kediler cadılarla, okültizmle ve pek çok batıl inançla özdeşleştirilmişlerdir. Bu yüzden kahinlerin kedileri geleceği okumakta kullanmış olması çok şaşırtıcı değildir.

Geleneksel olarak kediler ve ay arasında bir bağlantı vardır. Pek çok pagan tanrıçalar da benzer şekilde ayla bağlantılandırılır.  Roma tanrıçası Diana kedi şekline girebiliyordu. Bast ise antik Mısır’ın kutsal kedi başlı tanrıçasıydı. Kedi aynı zamanda ölülerin ruhlarını taşıyan bir hayvan olarak bilinir.

Mısırlılar kedilere dayalı kehaneti çok yaygın bir şekilde uygulardı. Yöntemlerden birisi, yeni ölmüş bir siyah kedinin ağzına bir mür çözeltisi yardımıyla soru soran (danışan) kişi tarafından yazılmış büyülü bir tablet yerleştirmekti. Tablete yardımı istenen tanrının ismi yazıldı.

En eski ve en yaygın ailuromancy metotlarından birisi de hava tahmini için kedilerin hareketlerini gözlemlemektir. Eğer kedi kuyruğunu ateşe doğru çevirirse bu sağanak yağmur ya da don habercisidir. Eğer kedi kıvrılarak yatarsa ve alnı yere değiyorsa bu fırtınalı hava habercisidir.

Kedilerin kullanıldığı kehanet metotları dünya genelinde pek çok batıl inançla da ilgilidir. Örneğin, yüzünü ya da kulaklarını yıkayan bir kedi yağmurun yaklaştığını haber verir, sizi takip eden bir kedi elinize para geçeceği anlamına gelir. Bir erkek rüyada bir kedinin kendisini tırmaladığını görürse bu onun sevgilisinin şirret bir kadın olduğu anlamına gelir, bir kadın aynı rüyayı görürse bu da onun bir düşmanı olduğuna delalettir.

Hem siyah hem de beyaz kediler hareketlerine göre değişmekle birlikte şans getirici olarak görülür. Siyah kedilerle ilgili korku Orta Çağ’dan kaynaklanmaktadır. O dönemde insanlar cadıların insanları kediye dönüştürmesinden korkardı. Yine aynı dönemde bir kedi bir cesedin üzerine atlarsa merhum kişinin vampire dönüşeceğine inanılırdı. 13. Yüzyılda Papa Gregory siyah kedilerin şeytana ait olduğunu duyurdu. Bu dönem kediler için oldukça kötü bir dönemdi. Pek çok kedi avlanarak öldürülüyordu.

Tötonik ülkelerde kediler ve bazen köpekler yeni satın alınan eve ev sahiplerinden önce salınır, bunun kazaları önleyeceği düşünülürdü. Ancak alacalı renkli bir kedi evde belirirse bunun kötü şans getireceğine inanılırdı. Öte yandan, Japonya’da ise benekli erkek kediler el üstünde tutulur ve denizde gemilerin batmasını önleyeceklerine inanılır.

ABD’de düğün gününden önce aksıran bir kedinin kötü şans getireceğine inanılır. Başka bazı ülkelerde ise bunun tam tersi iyi şans getireceği, evliliğin mutlu bir evlilik olacağı düşünülmektedir. Eğer bir kedi üç kere üst üste aksırırsa İngiltere’de bunun ailede bir grip salgını olacağına dair işaret olduğuna inanılır. Yürürken yolunuza bir siyah kedi çıkması ise ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde kötü şans olarak görülürken, İngiltere’de iyi şans sayılır. Bir kediyi öldürmenin ise çok kötü şans getireceğine inanılır, her kültürde kedilerin öldürülmesi lanetlenen bir tutumdur.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı