Katina

İzmir’ li Falcı Katina adıyla bütünleşen bir faldır. Deste adı verilen 65 karttan oluşur. Mitolojik bir arka plana sahiptir. Kartların karakteri geçmişte yaşayan kişilerdir ve fal üzerinde etkilidir. Özellikle aşk konusunda iyi sonuçlar verir.

Tarot’ ta da uygulanan İmparatorluk Haçı (kelt Açılımı) ile bakılır. Bu yüzden Tarot’ a çok benzetilir. Tek farkı, kesin bir hikayesinin olmamasıdır. Katina’ nın falında kartlar açılmadan önce element ruhları kartlarının ayrılması gerekir. Çünkü seansın sonunun olumlu yada olumsuz olmasına karşı cevap bu karta göre belirlenecektir.

Katina Falı İzmir’de Yahudi, Hristiyan ve Müslümanlar tarafından şehrin kozmopolit yapısına uygun olarak kullanılmıştır. Burada kartları ezberlemek pek etkili değildir. Önemli olan Falcı’ nın yorumudur.

Kartlar düz yada ters açılmalarına göre farklı yorumlanır. Deste 65 karttan oluşur. Kişiler ve semboller olarak ikiye aırılır. Aşağıda kartların adlarını ve bazı kartların da yorumlarını bulabilirsiniz.

Kişiler’ in Kartları

Toplam 4 gruba ayrılır. Bunlar; Kadınlar, Erkekler, Atlar ve Ruhlar’ dır.

Kadınlar

Toplam 8 karttan oluşur. Ve bu kartlar da kendi aralarında Hanımlar ve Sultanlar olarak ikiye ayrılır.

Hanımlar – Tattaret (Abanozun Hanımı), Selçuksassa (Yakutun Hanımı), Mida (Zümrüdün Hanımı), Dastar (Elmasın Hanımı)
Sultanlar – Assyranta (Abanozun Sultanı), Urmiaa ( Yakutun Sultanı), Parsadra ( Zümrüdün Sultanı), Adhamdeva (Elmasın Sultanı)

Erkekler

Toplam sekiz karttan oluşur ve Beyler ve Hükümdarlar olarak ikiye ayrılır.

Beyler – Sunit (Abanozun Beyi), Saah(Yakutun beyi), Aral (Zümrğdğn Beyi), Gamhat( Elmasın Beyi)
Hükümdarlar – Turan (Abanozun Hükümdarı), Tagral (Yakutun Hükümdarı), Eprahhat (Zümrüdün Hükümdarı), Dare (Elmasın Hükümdarı)

Atlar
Toplam dört karttan oluşur. Hem kadını hem de erkeği temsil edebilir.
Munzur (Abanozun Siyah Atı), Kalif (Yakıtın Kır Atı), Hesse (Zümrüdün Atı), Zara ( Elmasın Beyaz Atı)

Ruhlar

Toplam altı karttan oluşur. Magların ( Büyücülerin) ve Elementlerin Ruhları olarak ikiye ayrılır.

Magların (büyücülerin ) Ruhları – Attart (Işık), Valide (Karanlık)
Elementlerin Ruhları – Selena (Abanozun Ruhu), Ariman (Yakutun Ruhu), Bedes (Zümrüdün Ruhu), İsfahan (Elmasın Ruhu)

Semboller

Kişi kartlarının dışındaki 39 kartı oluşturur. Bunların dördü temel elementlerin sembolleridir. Geri kalanı ise sembolleri yaşamın içine almıştır.

Dört Temel Elementin Sembolü Olan Kartlar
Abanozun Çarkı, Ateşin Yakutu, Suların Zümrüdü, Büyük Elmas

Desenli Kartlar
Çapa, Tilki, Çiçekler, Yıldızlar, Alyans, Dağ, Yatağan, Mektup, Ağaç, Derviş, Yol, Güneş, Deve, Kalp, Bahçeler, Anahtar, Kitap, Baykuş, Mezar, Yelkenli, Nil Nehri, Afyon, Kız Çocuğu, Fareler, Kapı, Kale, Samyeli, Köpek, Ev, Hac, Bulutlar, Ay, Yılan, Süpürge, Balık.

Kart: Valide

Büyüyü, güçlerini ve gizli güçlere inancını kötü amaçlar için kullanır. İyi şansları yok eder.
Kar düz ise mutsuzluk söz konusudur. Şans kötüye dönüyor, istekler gerçekleşmiyor demektir. Herkese ve her ortama felaket getirir.

Kart ters ise anlamı gene pek değişmez. Kişi felaketler getiren büyünün tesiri altındadır.

Kart: Turan (Abanozun Hükümdarı)

Etkileyici, yaratıcı, esmer, duyguları harekete geçiren, aşık olmayı seven, kadın düşkünü biridir. Bir kadını göklere çıkarıp kendisini prenses gibi hissetmesini sağlar. Destede aldatan kocayı temsil eder. Eğer deste sana Abanozun hükümdarı ile birlikte olacağını söylerse herzaman senden sakladığı birşeyler olduğunu bilmelisin. Huysuz ve dengesizdir. İyi niyetli oluşu çok kişi tarafından suistimal edilir. Herkese ayak uydurur ve herşeye kolayca alışır.

Kart düz ise Kurallara, kanunlara bağlı, saygılı bir kişi demektir. Eğer kart kişiyi temsil eden kartın yanında ise bu kanunlarla ilgili konuda derdini bilen bir dostunun sana yardım edeceğini gösterir. Ve ev, iş, para konularında bu kişi dsayesinde daha iyiye gideceğini gösterir.

Kart ters ise dost bildigin biri hile yapacak demektir. Ki bu büyü yada kısmet bağlamak gibi bişey de olabilir.

Kaynakça:
Deste Katina’ nın Aşk Falı, Mara MEIMARIDI, Literatür Yayınları
www.tellwe.com

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı