Kitap Falı

Buna “Tefe’ül” ve “Kitap Açmak” da denir. Osmanlı döneminde, daha ziyade okur yazarların başvurdukları bir tür faldır.

 

İslamda Tefe’ül bil-hayr, yani hayırla tefe’ül, kişiye azim ve gayret vereceği için caizdir” diyenler vardır. Ama fala bakmak, baktırmak, bakıcıya başvurmak veya ne şekilde olursa olsun bir şeyi hayra yormamak kesinlikle yasaktır.

Tefe’ül herhangi bir şairin Divanı’ndan yapılabilir. Mesela, Hazret-i Mevlana’nın “Mesnevi”si, Divan-ı Kebir!i; Hafız Şirazi’nin Divan’ı, Sadi’nin Gülistan’ı; Ahmediyye, Muhammediyye tefe’ül vasıtası olarak kullanılır. Söz konusu kitap açılır ve bu cümlelere göre hüküm çıkarılır.

Bazı eski kitapların sayfa başlarında Arapça ya da Farsça: “Acele et, muvaffak olacaksın!..”, “Bu işten çekinme!..”, “Senin için ganimet var!..”, “Düşmanından korun!..” gibi cümleler yazılır.

Tefe’ül şöyle yapılırmış: Niyet edilip Fatiha ve İhlas okunur. Sonra Besmele ile mesela, Mesnevi’den rastgele bir yer açılır. Sağ taraftaki ilk satır okunup anlamına göre hüküm çıkarılır.

“Tefe’ül”ün başka çeşitleri de vardır. Mesela sabahleyin sokağa çıktıktan sonra karşılaşılan ilk tanıdık kişinin adının anlamı yorumlanır.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı