Kömür Kehaneti

Kömür Kehaneti

antrasit

Anthracomancy

Anthracomancie, Anthracomanzia, Anthrakomancy, Anthrakomancie ve Anthrakomanzia isimleriyle de bilinir.

Yunanca kömür sözcüğünden gelen Anthracomancy kömür aracılığı ile yapılan kehanet uygulamalarına verilen isimdir.

Bu kehanet uygulamaları için kömür yakılarak elde edilmiş ateş kullanılırdı. Bilinen en eski Anthracomancy uygulaması yanan kömürlere bakarak transa girmek ve kehanetlerde bulunmaktır.

Bu kehanet biçiminin Neolitik dönemlerden beri var olduğu bilinmektedir. Muhtemelen ateşin ilk icat edildiği zamanlarda ateşle kehanet de insanlığın hayatına girdi. Zamanla bu iş için daha karmaşık metodlar ve ritüeller geliştirildi. Sert, parlak yüzeyli ve fazla duman çıkartmayan antrasit kömürü Anthracomancy için en çok tercih edilen materyaldir.

Anthracomancy için bir başka yöntem de ateşte bir takım görüntüler fark edilene kadar ateşe bakmaktır. Yine bu metodun bir varyasyonunda yanan kömür ateşinin yansıması ayna ya da kutsal bir havuzda gözlemlenerek yorumlanır.

Bu kadim kehanet yöntemi yerli halkların yaşadığı bazı okyanus adalarında hatta ABD gibi Batı ülkelerinde bugün de uygulanmaktadır.

Kömür ile yapılan bir başka kehanet uygulaması da kömürleri bir kovaya doldurup deniz suyuyla karıştırarak bu karışımı düz bir yüzeye sermek, bir takım dualar ve ritüeller eşliğinde oluşan şekilleri yorumlamaktır.

Anthracomancy ile en bilinen inanışlardan birisi İskoçya’nın Orkney bölgesindedir. Burada genç kızlar yanan bir kömürü bir kova soğuk suyun içine atarlar. Kömür bu kovada bir gece bekler. Ertesi sabah kız kömürü kırarak ikiye ayırır ve düşen küllerin içinde hiç saç olup olmadığına bakar. Eğer küllerde bir saç teli bulunursa bunun rengi kızın gelecekteki kocasının saç rengi ile aynıdır. Yani kız kiminle evleneceğini tahmin edebilir.

Pek çok kehanet yöntemi gibi Anthracomancy de bilinmeyen zamanlardan beri uygulanan çok eski ve köklü bir inanıştır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı