Kuşların Gizemli Dili

Kuşların Gizemli Dili

11

Paleolitik çağlardan Rönesans’a hatta günümüze kadar kuş dili gizemini korumaktadır. Paleolitik çağlarda insanlar ölü kuşların leşlerini inceleyerek keşfetmeye çalıştıkları kutsallığı ortaçağ ve sonrasında, insan dışı varlıklara dair birçok şeyin aydınlandığını da varsayarsak, tedavi, ilham verici ve dinlendirici bir ses olarak algılamışlardır.  Kuşların dili diğer bir adıyla Yeşil Dil (Doğanın Dili) olarak bilinir. Kuş dili genellikle fal ile uğraşan kişilerin aralarında kullandıkları simgesel bir dildir. Birçok gizli cemiyet bu dili aralarında sembolik birer şifre oluşturabilmek amacıyla kullanmıştır. Bunların başında simyacılar ve Rosicurician olarak da bilinen Gül Haç topluluğu gelir. Örneklerden de anlaşılacağı üzere doğanın gizemini çözmeye ve doğanın kendi içinde barındırdığı dualiteyi (ikiliği) anlamaya çalışırlar ve bunu doğadan elde ettikleri çağrışımlar ile yapmaya çalışırlar.

rosicrucian-allegory-copy-of-an-engraving-by-johann-theodore-de-bry-used-in-a-history-of-magic

Yan tarafta görülen resim  insan ruhunun dualitesini temsil etmektedir. “Dat Rosa Mel Apibus” ise Latince’de “Gül arıya bal verir” anlamına gelmektedir. 7 katmandan oluşan taç yapraklara sahip olan gülün arılar ile çevrili olması insan ruhuyla sarılı olmasını temsil etmektedir.  “Gül arıya bal verir” (Dat Rosa Mel Apibus) aslında insan ruhunun (arıların) dikenli ve acılarla çevrili bir yoldan geçerek güzelliğe ulaşmasını simgeler. Buradaki apibus sözcüğü Kuş Dili’nde doğanın ikiliğini temsil eder; yani kötülüklerle dolu yeryüzü ve iyiliğin hüküm sürdüğü cennet.

Topluluğa kabul edilenlere Kanatlı Boğa tarafından iki dünya arasında gidip gelme, iki dünyayı da yaşama olanağı verildiğine inanılır. birds_05

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı