Melek Achi

Melek Achi

achi_mantra

 

Vasitri, Aigypan ve Salvaje adlarıyla da bilinir.

Achi, Latin Amerika’da özellikle Venezuela’nın cangıllarında ve Kolombiya And Dağları’nda görüldüğü iddia edilen gizmeli bir primattır.

Achi ya da Vasitri adıyla anılan bu primatlar ilkel kulübeler inşa edebilen ve silah geliştirebilen, insanımsı ancak çok tüylü canlılardır.

Güney Amerika yerlileri bu yarı insan yarı maymun canlıların son derece tehlikeli, etobur ve agresif olduklarını, kaçırdıkları erkekleri yediklerini, dişileri ise üreme amaçlı kullandıklarını anlatırlar.

Yukarı Orinoco nehrinin kıyılarında, Upar vadisinde, Maracaybo gölü yakınlarında, Santa Martha ve Merida dağlarında, Quixos ilinde ve Tomependa yakınlarında Amazon nehri kenarında bu canlıların pek çok kez görüldüklerine dair hikayeler vardır. Ayak izleri kolayca tanınır çünkü ayak parmakları geriye dönüktür.

Bu canlıların bahsi yazılı kaynaklarda ilk kez 1800 yılında Orinoco nehrini haritalandıran ünlü doğabilimci Baron Alexander von Humboldt‘un metinlerinde yer alır. Humboldt yerlilerin hep başkalarından duydukları Achi hikayeleri anlattıklarını ancak bu canlıları kendi gözüyle görmüş bir yerliye hiç rastlamadığını belirtir.

Kadınları kaçıran insansı, tüylü canavarların anlatıldığı Güney Amerika hikayelerinin Afrika, Asya ve Avrupa versiyonları da vardır. Kadınları kaçıran goriller Afrika folklöründe anlatılır. Yine Orta Çağ Avrupası’nda kadınları kaçırıp ormana götüren tüylü insansılardan bahsedilmektedir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı