Muska-Amulet

Muska-Amulet

amulets

Muska

İngilizce “amulet” kelimesi Latince “amuletum” yani “savunma aracı” ifadesinden gelir. Hastalıktan, nazardan ve kötü büyülerden korunmak amacıyla kullanılan herhangi bir obje, resim, çizim ya da kitabe muska vazifesi görebilir. Bu amaçla kullanılan nesnelerin bazıları giyilebilir ya da üstte taşınabilir. Bu tür muskalar çoğunlukla takı olarak boyunda taşınır.

Geleneksel olarak, muskalar doğal materyallerden üretilir. Özellikle şekil ve rengiyle dikkat çekici materyaller seçilir. Kutsal taşlar, kristaller, meteoritler, fosiller, deniz kabukları, kemikler, meşe palamudu ya da çok nadir bulunan 4 yapraklı yonca gibi materyaller muska için kullanılır. Dişler, hayvan pençeleri ve sembolik işaretler de muska yapımında kullanılan popüler materyallerdendir.

Farklı kültürlerdeki farklı inançlara bağlı olarak, hemen hemen herşey bir muskaya dönüştürülebilir. Binaların, kutsal mekanların, mezarların üzerlerindeki semboller de birer koruyucu muska görevi görür. Yarı değerli taşların kullanımı muskalarda yaygındır, göz sembolleri de yaygın muskalardır. En çok bilinen göz muskası Antik Mısır’ın “Horus’un Gözü” sembolüdür.

Dini semboller popüler muskalardır. Organik muskalar, meyveler, sebzeler, yemişler ve bitkiler de dünyanın çeşitli bölgelerinde muska olarak kullanılabilir. Anadolu’da bununla ilgili en yaygın uygulama üzerlik otudur. İpe dizilmiş üzerlik otundan duvara asılan süs şeklinde muskalar yapılır ayrıca nazara karşı üzerlik otu yakılır.

Mavi boncuklar, camdan yapılan özel nazar boncukları ve çörek otu da Anadolu’da yaygın olarak kullanılan muska materyalleridir. Yine içerisine dualar yazılarak özel muska şekli ile katlanan ve boyna asılan muskalar Anadolu’da muska denince ilk akla gelen şeydir. Bu muskalara “hamaylı” adı da verilir. Anadolu’da yaygın olarak görülen okunmuş pirinç ve okunmuş şeker gibi şeyler de birer muska uygulamasıdır.

Sarımsak da muska için kullanılır. Bazı ülkelerde vampirleri kovmak için sarımsak bulundurma geleneği vardır. Taze mezardan alınan toprağın da özellikle vereme karşı muska gücü olduğuna inanılır. Çeşitli bölgelerdeki kutsal sular da hastalıklara, büyüye, nazara karşı muska olarak kullanılır.

Çeşitli metallerin de şeytana ve kötülüklere karşı güçleri vardır. Demirin insanı şeytan ve cadılara karşı koruduğuna inanılır. At nalı demirden yapılan muskalardan birisidir. Tıpkı Müslümanlıktaki içine dua yazılmış kağıtların muska olarak kullanılması geleneği gibi Hıristiyanlıkta da Paternoster, Ave Maria ya da St John dua ve ilahileri yazılmış kağıtları muska olarak kullanmak geçmişte yaygındı. Bunlar boyna kolye gibi asıldığı gibi, ayakkabıların içine de sokulabilirdi. Bu gelenek daha çok Katolik ve Ortodoks ülkelerde yaygındı, Protestanlarda muska geleneği fazla bulunmazdı.

Bazı muskalar bulundukları bölgelerde ünlü olmuş ve belirli ailelerce yüzlerce yıl korunmuştur. Hatta bunlar zaman zaman ihtiyacı olanlara para karşılığı kiralanmıştır. İskoç kralı Malcolm Canmore’un Macaristan doğumlu karısı Kraliçe Margaret’in gömleği böyle bir muskaydı. 1093’de ölen Margaret’in gömleği büyüye karşı koruma sağlıyordu ve yüzyıllarca kullanıldı. 1500’lerde hanedan üyeleri hala gömleği kullanmaktaydı.

Tarih öncesi zamanlarda, insanlığın en ilkel dönemlerinde bile muskalar yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı. Antik Mısırlılar ölülerin mezarlarına da muskalar koyardı. Her vücut parçasının özel bir muskası vardı. Budist ülkelerde de hemen hemen herkes boynunda bir muska taşır. Kolye şeklinde boyuna takılan muskaların yanı sıra bele geçirilen zincirler ve başka bir sürü obje Budistlerce günlük yaşamda muska olarak üzerlerinde bulundurulur.

Astrolojik mücevherat, dört yapraklı yoncalar, nazar boncukları, at nalı şeklinde pek çok obje günümüzde de kullanılmaya devam edilen muska örnekleridir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı