Nikola Tesla

Nikola Tesla

Nikola-Tesla

TESLA, Nicola

Sırp kökenli Amerikalı mucit olup aynı zamanda Elektrik mühendisidir. Bugün dahi evrensel bir şekilde kullanılan AC elektrik güç üretimi ve geçişini sağlayan bir sistemin mucididir.

Çalışmaları radyo ve televizyon yapına ilham olmakla beraber hidroelektrik baraj yapımında da teorilerinin katkısı olmuştur. X-ray, enerji manipülasyonu uzaklık kontrolü ve radar yapımında da etkili olmuştur. Serbest enerji teorisinin ortaya çıkmasında da belirttikleri etkili olmuştur.

1856 yılında Sırbistan’da Smiljan’da doğmuştur. Doğduğu coğrafya Balkanların bir dağlık bölgesidir. Babası Ortodoks bir rahiptir. Aynı zamanda yazar ve şairdi. Annesi ise bir eğitim almamasına rağmen öznemli bir zekaya sahip olup ev aletleri üretimi yapmıştır.

Nikola gençlik zamanlarında belki babasının da etkisiyle yazmaya ve şiire ilgi duysa da zamanla matematik alanında da kendisini geliştirmeye başlamıştır. Zamanla mühendislik alanında çalışmalara başlamış Avusturya’da Graz ve sonra Prag üniversitelerinde teknik eğitim almıştır. 1882 yılında Paris’e gitmiş ve Edison şirketinde çalışmaya başlamıştır. 1883 yılında çalışma saatleri dışında ilk motorunu icat etmiştir. 1884 yılında ABD’ye göç etti. İl olarak Edison ile çalışmaya başlamış fakat ikisinin farklı metotlar ve uygulamalar izlemesi yollarının ayrılmasına neden olmuştur.

Yeterli parayı kazandıktan sonra kendi labrotuvarını açma fırsatı bulmuş ve kazancı artık serbest olmuş ve bunu da yaratıcı zekası ile sağlamıştır.

Sayısız icatları ve çalışmaları olmuştur. Bunlardan bazıları; butonlu karbon lambası, Elektriğin rezonans gücünü, farklı tarzlarda ışınlar, x-ray, radar, AC, kablosuz enerji geçişi, mesafe kontrolü gibi çalışmalardır. 1943 yılındaki ölümünden sonra kendisine ait bir takım araştırma notları ve çalışmaları kaybolmuştur. Bir çok araştırmacı ve bilim adamı onun kaybolan dokümanlarını bulmaya çalışsalar da başaramamışlardır.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı