Ok Kahini: Abaris

Ok Kahini: Abaris

oñkhgu

Abaris

Abaris, Pythagoras’ın öğretmeni, efsanevi bir bilge, sihirbaz, kahin, hermetist ve kuzey Karadeniz’in antik kültürü İskit kavminden bir kişiydi.

Hiperborealı Abaris olarak da bilinen Abaris, Seuthes’in oğluydu ve efsanevi yeteneklerini memleketi bugün Kafkasya olarak bildiğimiz Hiperborea’da edindiği düşünülüyordu.

Abaris bir Apollon rahibiydi ve tanrı Apollon tarafından kendisine altın bir ok verilmişti (“Abaris’in dartı” adıyla bilinir). Abaris havada uçabilme ve görünmez olma yeteneklerine sahipti. Pythagoras, bazı kaynaklara göre çalarak, bazı kaynaklara göre Abaris’ten kendi isteğiyle alarak bu altın oka sahip olmuştu ve okun yardımıyla pek çok olağanüstü güce kavuşmuştu. Abaris’in de altın okuyla bir kez bile yemek yemeden, açlık duymadan tüm dünyayı dolaştığı söylenirdi. Yeme ve içme ihtiyacı olmadan yaşayan Abaris’in geleceği görme, fırtınaları dindirme ve hastalıkları sona erdirme gibi güçleri de vardı. Apollo’nun yardımıyla Abaris İskitler ülkesinden Yunanistan’a uçmuş ve bir veba salgınını durdurmuştu. Efsanelerde Abaris’in M.Ö. 770 dolaylarında Yunanistan’ı pek çok kez ziyaret ettiği anlatılır.

Platon, Herodot, Porphyry, lamblichus Chalcidensis ve Pindar dahil pek çok ünlü antik Yunanlı Abaris’ten bahsetmiştir.

Diğer efsanelere göre Abaris, Pelops’un kemikleri ile Minerva’nın bir heykelini yapmış ve bunu Troyalılara gökten gönderilmiş bir tılsım diye satmıştı. Kenti koruduğuna inanılan bu heykel daha sonra Romalılar tarafından ele geçirilmiş ve bugün korunma ve güvenlik sağlayan her türlü kutsal obje için kullanılan “palladium” sözcüğünün kökeni olmuştur.

Sparta’daki bir Persephone tapınağı da Pausanias tarafından Abaris’e atfedilmiştir. Suidas da pek çok olay, keşif ve işi Abaris’e dayandırır. Bunlar arasında Apollo’nun Hiberborealıları ziyareti, İskit sunakları ve Theogony adında bir metin de vardır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı