Okuyuş Falı Kehaneti

Okuyuş Falı Kehaneti

van-gogh_bible

Bibliomancy

Libromancy, Stichomancy ve Sortes Apostolorum isimleriyle de bilinir.

Semavi dinlerin kutsal kitapları aracılığı ile yapılan kehanet uygulamalarına verilen isimdir. En yaygın şekli kiliselerde İncil’in bir kişinin masum olup olmadığını anlamak için kullanılmasıdır. Zaman içinde geçmiş, bugün ya da gelecekle ilgili her türlü kehanet faaliyeti için kullanılagelmiştir.

En popüler Bibliomancy yöntemlerinden birisi de bir soru sorduktan sonra İncil’den rastgele bir sayfa açmaktır. Kişinin parmağının denk geldiği yerdeki paragraf sorulan soruya cevap olarak kabul edilir ve yorumlanır.

Bibliomancy zaman zaman tüm kitaplar aracılığı ile yapılan kehanet uygulamalarını da kast eder. Örneğin Antik Yunan destanları, Shakespeare’in eserleri, büyü kitapları bu amaçla kullanılabilir. Bu uygulamaya Rhapsodomancy ismi de verilir.

Antik dönemde kitaplar sayfa sayfa değil de tek bir rulo şeklinde üretilirdi. Bu da Bibliomancy yapılmasını kolaylaştırırdı. Matbaanın icadından sonra bile kahinler ve büyücüler metinleri rulolara el yazısı ile geçirmeye ve Bibliomancy için bu şekilde kullanmaya devam ettiler.

Kitabın üzerinde zar atmak, gözü kapatarak rastgele bir sayfa seçmek, iğne ile kitap sayfalarını delmek Bibliomany’de kitap sayfası seçme tekniklerinden bazılarıdır.

Orta Çağ’da özellikle Vergilius’un Aeneis destanının kehanet amacıyla kullanılması çok yaygındı. Buna ‘sortes Virgilianae‘ adı veriliyordu.

İslamiyette ise Bibliomancy amacı ile geçmişte ebced hesabı ya da ayetlerin yazılı olduğu kağıtların muska olarak kullanılması gibi pek çok farklı teknikle Kur’an- Kerim kullanılması yaygındır. Kur’an’da gizli şifreler ve geleceğe dair kehanetler olduğu iddiası ile halen bu konuda çalışma yürüten bazı araştırmacılar vardır. Ayrıca uyuyan bebeğin başına Kur’an konması gibi gelenekler de Bibliomancy kapsamında değerlendirilebilecek örneklerdendir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı