Ölü Yiyen Canavar: Ammit

Ölü Yiyen Canavar: Ammit

ammit (1)

Ölüleri yiyen: Ammit

Amit, Aman,Amamet, Ammut, Amunet ve Ammemet isimleriyle de bilinir. Ölüleri Yiyen ve Amenta’nın Sakini (güneşin battığı yer) de diğer lakaplarıdır. Amenta aynı zamanda Mısırlıların Nil’in batı yakasındaki mezarlıklarına da verdikleri isimdi.

Mısır mitolojisinde korkutucu bir dişi şeytan olan Ammit, bir timsahın başına, leopar ya da aslan gövdesine ve su aygırı sağrısına sahipti

Mısır geleneğine göre, Ammit İki Gerçeğin Sarayı’nda bekleyip gelen ölü ruhları Osiris onları yargılamaya almadan önce ele geçirirdi. Bu ruhları Anubis getirirdi. Osiris’in önünde ölü kişi ömründe yaptığı eylemleri savunma şansına sahip olabilirdi. Thoth yargı sonuçlarını kaydederdi. Yeni ölenlerin kalpleri Maat’ın başındaki süsten alınan bir tüyle birlikte adalet terazisinde tartılır, masum olup olmadıklarına bakılırdı.

İstenen sonuç kalp ile tüyün tamamen aynı ağırlığa sahip olmalarıydı. Eğer kalp tüyden daha hafif gelirse bu ruh Osiris’in evine giremezdi. Anubis bu ruhları Ammit’e verirdi, Ammit bu ruhları yer ve ruh sonsuza kadar ortadan kaybolur, geri dönme şansı kalmazdı.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı