Origami Nedir ve Origami Falı Nasıl Bakılır

Origami Nedir ve Origami Falı Nasıl Bakılır

6af5cd7401b191a0fed06467d2413bc8

indir (4)Origami, Japonca “ori” (katlamak) ve “gami” (kağıt) sözcüklerinin kombinasyonundan meydana gelir. Japonca’da kağıt katlama sanatına verilen addır, sadece Japonca’da kullanılmakla kalmayıp dünyanın birçok yerine bu isimle yayılmıştır. Genellikle kare kâğıt parçalarını kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan, sadece katlayarak, çeşitli canlı ve cansız figürler oluşturarak yapılmakla birlikte, dikdörtgen kâğıtlardan, hatta kâğıt paralardan yapılan modeller de oldukça fazladır. Kesme işleminin de kullanıldığı türe Krigami adı verilir. Origami klasik ve parçalı olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik origami genellikle tek parça kâğıttan yapılır. Çok fazla olmasa da iki veya üç parçanın kullanıldığı klasik origamiyle çeşitli hayvan veya eşya figürleri yapılır. Modüler origami olarak da adlandırılan parçalı origami birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesiyle oluşturulur ve hayvan veya eşya gibi somut figürlerden çok, üç boyutlu geometrik figürlerin yapılmasında kullanılır. Parça sayısında

220px-OrigamiStar-BlackPenbir sınır olmayan parçalı origami tak-çıkar oyuncaklarına benzer ve aynı parçalar kullanılarak birçok değişik figür üretilebilir. Origamide genel olarak kare şeklinde kâğıt kullanılsa da kâğıdın şeklinde bir sınırlama yoktur. Günümüzde origaminin birçok değişik türleri ortaya çıkmıştır. Mimari origami, krigami ve pop-up origami  bunlara örnek verilebilir. Modern origami olarak da adlandırılan bu tür origami türlerinde yapıştırma ve kesme serbest bırakılmıştır. Origamiyi kirigamiden ayıran özelliği; kirigaminin simetrik, origaminin ise şekil yapma biçimlendirme sanatı olmasıdır. Origami dünyaca ünlü bir sanattır. Origaminin birçok kullanım alanı vardır. Modüler Origami belli sayıda benzer parçaları bir araya koyarak, bütün bir model yapılmasıdır. Normal de parçalar basittir; ama birlikte oluşturdukları form göz alıcıdır. Kusudama gibi çoğu modüler origami dekoratif küre biçimli modellerdir. Kusudama iplik ve yapıştırıcı gibi malzemelere de izin verir. Çin kağıt katlama stili 3 boyutlu modellerden oluşur ve çok sayıda parçanın bir araya gelmesiyle oluşan ayrıntılı modellerdir. Bazen kağıt para modül yapımında kullanılır. Bu stil Amerika’da yaşayan Çinli göçmenler tarafından geliştirilmiştir ve “Golden Venture” olarak adlandırılır. Origami falı günümüzde origami sanatına getirilmiş yeni bir perspektif olarak yerini almaktadır.

220px-Origami-craneOrigami Falı

6 inç kadar kare bir origami kağıdını alın. Yatay ve Dikey çizgilerle olmak kaydıyla kağıdı çizgilerle ayırın ve dikkatlice çizgilere göre katlayın. Ardından köşelerinden de konvasiyonel biçimde tekrar katlayın. Sağ alt köşeden başlamak üzere kağıdın köşelerini merkezle birleştirmek için katlayın. Kağıdı ters çevirin. Şimdi elinizde 8 kısma katlanarak ayrılmış bir kağıt var, işte falınızı yazacağınız yer burası. “Uğurlu günün Salı”, “Çok mutlu bir haber alacaksın” vesaire gibi şeyler yazabilirsiniz. Yazma işlemi bittikten sonra en aşağıdaki yine merkezle birleşecek şekilde dört ucu da katlayınız. 1 den 8 e kadar numaralandırın veya renklerle belirterek kalan kısmı ayırt ettirecek bir yöntem uygulayın. Şimdi origami falınız hazır.

 

 

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı