Otomaton-Mekanik Fal Kehaneti

Otomaton-Mekanik Fal Kehaneti

640px-Kempelen_chess1

 

Otomaton

 

Automaton ya da Automata olarak da bilinir. Mekanik heykel ya da oyuncak bebek gibi, hareket eden insansı figürlere verilen isimdir.

 

İnsan ya da hayvan hareketlerini taklit eden mekanik oyuncaklar özellikle 19. yüzyılda yaygınlaşmıştır ancak otomatonların tarihi antik zamanlara kadar gider. En eski ataları eski Mısır dini figürleridir. Bu figürlerin pek çoğunun içinde hareket etmesini sağlayan mekanizma bulunurdu. Bu mekanizmalar tapınan kişilerden gizlenirdi, sahne arkasındaki bir din adamı figürün hareketlerini yönlendirir ve kendiliğinden konuşuyor ya da hareket ediyor gibi görünmesini sağlardı. Bu gösterilerle kalabalık coşturulur, inançları tazelenirdi. Eski Mısır din adamları otomaton yapımı konusunda eğitilirdi.

Talmud kitabına ve inananlarına göre ise, Adem aslında tanrı tarafından 5 saatte yaratılmış bir otomatondur. 4. saate kadar Adem’e bir ruh verilmemiştir, insanlığını son saatte kazanmıştır. Yapay insan yaratımı fikri insan zihnini tarih öncesi zamanlardan beri kurcalamıştır. Mağaralarda yaşayan tarih öncesi insanlar bile taştan aletler geliştirir ve konuşmayı yeni yeni öğrenirken bir yandan da hareket ettirilebilir kol ve bacaklara sahip insan figürleri yapmıştır.

Antik Yunanlılar da mekanik canlılar yaratma fikrine kafa yormuştur. Oldukça gelişmiş mühendislik yetenekleri olan Yunanlılar buhar gücünden haberdardı ve bunu kullanarak otomatik açılıp kapanan (günümüzde işyerleri ve mağazalarda kullanılanlar gibi) tapınak kapıları yapabiliyorlardı. Hatta dünyanın geri kalanı çadırlarda yaşarken ve musluk diye bir şeyden haberleri yokken Yunanlılar binaların içlerine akar su tesisatı getirmiş ve duşu icat etmişti. Bergama’da kadın atletler gymnasiumda spor sonrası duş alıyorlardı. Yine günümüzdeki tren yollarına benzer ilkel bir tür ray sistemi, vinçler ve bilgisayar benzeri analog hesap aletleri geliştirmişlerdi. Dolayısıyla günümüzde kullanılan bir çok teknolojinin atası olan Antik Yunan’da dinsel törenlerde kullanılan kısmen hareket edebilir heykeller ve buhar gücüyle çalışan gelişmiş otomatonlar da inşa ediliyordu.

 

  1. yüzyılda İskenderiyeli Heron’un pnömatik üzerine tezi Latince, İtalyanca ve Almanca’ya çevrilmiştir. Buradaki metinler ve çizimlerden faydalanılarak Rönesans mühendislerince hidrolik otomatonlar yapılmıştır.

 

  1. yüzyılda ise Fransa’nın Grenoble şehrinden Jacques de Vaucanson rahip olmak üzere eğitim alırken bir uçan melek otomatonu geliştirmiştir. Bu çalışması nedeniyle okuldan atılan Vaucanson’un otomatonu da sapkınlık olarak görülüp Cizvit rahiplerince imha edilmiştir. Vaucanson okuldan atılınca hayatını yaptığı otomatonları sergileyerek ve bunlarla gösteriler yaparak sürdürmüştür.

1770 yılında Viyana’da yapılan satranç oyuncusu otomaton “Türk” de tarihin en ünlü otomatonlarından birisidir. “Türk”, giysileri ve tipiyle dönemin Osmanlı erkeğini yansıtıyordu. Büyük ün kazanan bu otomaton Napolyon’la bile satranç oynadı. Bu otomatonun içinde onu yönetecek bir insanın oturmasına imkan tanıyacak bir yer vardı. Buraya oturan kişi içerideki karmaşık mekanizmaları çalıştırarak Türk’ün satranç oyununu idare ediyordu. Türk bütün dünyayı dolaştıktan, Küba ve Amerika’da şovlar sergiledikten sonra Philadelphia’da çıkan bir yangında bir daha çalışamayacak şekilde zarar gördü. 1989’da Türk’ün bir benzeri aslına sadık kalınmaya çalışılarak yeniden üretildi. Eski zamanların teknolojisini yansıtan bu mekanik otomaton bu kez dijital teknolojiye rakip oldu, modern bir bilgisayar programı ile karşılıklı satranç oynadı.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı