Renklerin Psikolojisi

Renklerin Psikolojisi

06ed6d08-x

Günlük hayatta bazen o kadar da uyumuna, ne anlam ifade ettiğine veya bizi ne derece etkileyeceğine dikkat etmediğimiz, küçük ayrıntılardan saydığımız birçok renk aslında anlam veremediğimiz birçok hissimizin, ruh halimizin ve aldığımız kararların en büyük etkileyici unsurlarından biri. Renkler insan hayatında o denli etkileyici bir faktördür ki birçok şirket ve kurum ticari amaçlarla, müşteri çekebilmek ve daha geniş kitleleri etkileyebilmek adına renkleri titizlikle seçip kullanırlar.

renkler

Sizce fast-food dükkanları kırmızıyken bankalar neden çoğunlukla yeşil veya mavi? Neden kişisel gelişim kitaplarında sizi maceraya davet edenler kitap kapaklarında  hareketli ve canlı renkler kullanırken ruhunuza hitap etmek isteyenler daha çok ruhu dinlendirici, adeta içeriğin tamamını tek bir renkle ifade edermişçesine açık ve sakin tonlar kullanırlar? Hepsinin tek bir cevabı var; renklerin insanlar üzerindeki yoğun etkisi.

Renkler profesyonel hayatımızda da bize birçok konuda rehberlik ederler. Örneğin kitap kapağı tasarımı, web sayfası tasarımı, ofis dekorasyonu ve daha birçok mekanda renkler birçok anlam ifade ederken onları günlük yaşamınızda da söze dökemediklerinizi veya anlatmaya gerek bulmadığınız ayrıntıları ifade etmeleri için kullanabilirsiniz. Hemen her yerde sıkça kullanılan renklerin anlamlarını açıklamaya geçmeden önce seçilmiş renklerden etkilenme oranıyla birlikte sizin bizzat seçtiğiniz renklerin de karakterinizi yansıttığını ve ruh halinize ayna tuttuğunu da unutmamak gerekir.

BEYAZ: Bütün renkleri içinde barındıran ve neredeyse her yerde temizlik ve saflığın belirtisi olarak bilinen beyaz, kimi doğu ülkelerinde matem günlerinde de kullanılır. Beyaz, kimi zaman nötr olmayı ifade eder, yani tarafsızlığı bu açıdan da iyi niyetin, temiz kalpliliğin ifadesidir. Beyaz renk düşünce gücünü arttırır; bu sebeple kimi yerlerde ofislerde genellikle beyaz renk hakimdir. Ayrıca beyaz renk mekana genişlik katacağından ortamı olduğundan büyük göstermesi için de tercih edilir. Beyaz renk sağlığı, güveni ve istikrarı temsil eder. Dikkat ettiğimizde neredeyse tüm ilaç kutularının beyaz olduğunu görürüz. Giysilerde beyaz renk tercih edildiğinde kişilerin kendine güvenen ve hayatlarında huzuru yakaladığına inanmış kimseler olduğunu görüyoruz.

SİYAH: Siyah aslında bir renk değil, renksizliktir. Gücün, otoritenin, baskın olmanın simgesidir. Her ne kadar yaygın görüş siyah rengin kötülüğü temsil ettiği yönündeyse de öyle olmadığını düşünüp hayatlarının büyük bir kısmında siyah rengi seçen insanlar vardır. Siyah, asaletin; soyluluğun, kararlılığın, azmin ve hırsın göstergesidir. Genellikle yetişkin bir kitle tarafından tercih edilir, örneğin mekan açısından baktığımızda siyah rengin hakim olduğu bir çocuk odasına rastlayamayız, siyah küçük yaş için korku ve belirsizliği ifade eder. Dikkatin dağılmasına engel olarak konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olabilir. Kolay dikkati dağılan kişiler çalışmak için daha karanlık ortamları tercih edebilirler fakat mütemadiyen karanlık ortamda kalmanın olumsuz etkileri olabileceği için bunu alışkanlık haline getirmemek daha yararlı olabilir.

KIRMIZI: Kırmızı enerjiyi, tutkuyu, arzuyu ve heyecanı ifade eder, bu sebeple seksiliğin ve arzunun rengidir. En sıcak renktir, dinamizmi ve gençliği ifade eder. İnsanı harekete geçirir, hızla hareket edilmesi gereken yerlerde çoğunlukla kırmızı kullanılır, kırmızı durağanlığı ve sabitliği ifade etmez sürekli bir değişimin ve döngünün sembolüdür. Kırmızı zamanı unutturan bir renktir, gereklidir ama fazlası kalp atışlarını hızlandırdığı için stres ve gerginliğe sebebiyet verebilir.

MAVİ: Mavi ait olma hissi uyandırır ve güven verir, fakat mavinin bazı tonları için bu geçerli değildir. Kimi yerlerde mavi soğuk ve sabit bulunur bu sebeple pek tercih edilmez ya da sevecenlikten uzak bir renk olarak algılanır. Mavi sabır, bağlılık ve sadakat ile ilişkilidir. Mavi renk konsantrasyonu arttırır, örneğin mavi renkle boyalı spor salonlarında üyelerin daha iyi verim aldıkları söylenir. Mavi huzur ve güven uyandıran bir renk olduğu için çoğu bankada mavi tonları kullanılmaktadır. Mavi renkten hoşlanan kişiler sakin, içedönük ve kendi halinde insanlardır.

renk

YEŞİL: Tabiatın hakim rengi yeşildir, bu sebeple yeşil koruma içgüdüsünü canlı tutar, gücü ve sahiplenilmeyi ifade eder. Umudu, yeniliği ve canlanmayı ifade eder. Yeşil rengi kendine yakın bulan insanlar genellikle çevresiyle uyum sağlamayı başarabilen, üretken, içten ve doğaya düşkün insanlardır. Yeşil, üretkenliği ifade ettiği için genellikle mutfaklarda tercih edilir, ama güven veren özelliğiyle ticari kurumlarda ve hastanelerde de hastaları manevi anlamda rahatlatmak açısından tercih edilebilir.

SARI: Sarı, ışığın sevincin, mutluluğun ve heyecanın simgesidir. En parlak renk sarıdır. Bazı tonları durgun olduğundan sonbaharı, hüznü, solgunluğu ifade ettiği de olur. Bu iki zıt etkiyi de içinde barındırdığı için insanda duygu ve zihin karışıklığına neden olabilmektedir. Fazla ilham verici olduğu için zihin karışıklığına neden olabileceğinden çalışma odalarında kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca, dinlenme mekanları için de uygun bir renk değildir. Sarı renk aynı zamanda geçiciliği ifade eder, bu yüzden fazla güven verici değildir. Sarı rengi kendine yakın bulan insanlar ilgi çekmekten ve dikkatlerin kendilerinde olmasından çok hoşlanırlar.

MOR: Soyluluğu, asaleti, lüks ve ihtişamı çağrıştırır. Özellikle açık tonları çok rahatlatıcıdır, konsantrasyonu arttırır, ilham verir. Mor rengi seven insanlar genellikle duyarlılıkları ön planda olan, hassas insanlardır; sanat dallarında başarı oranları yüksektir. Mor renk, vücuttaki hormonları ve salgı bezlerinin çalışmasını da etkilemektedir. Özellikle sara, menenjit gibi beyin hastalıklarında tedaviyi destekler. Eklem iltihaplarına karşı faydalıdır. Ayrıca, kanı temizler ve akciğer, karaciğer, kalp ve böbreklerin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur.Mor renk, kullanıldığı tona göre farklı etkiler gösterebilir. Morun açık tonları olan lavanta, leylak gibi renkler ilham verici etkileri için çalışma odalarında tercih edilebilir. Beyinsel faaliyetleri ve sanatsal düşünceyi arttıran mor, özellikle sanatçıların çalışma ortamları için uygun olabilir.

KAHVERENGİ: Bereketin, toprağın, doğallığın ve sadakatin simgesidir, Bağlı olmayı ve aidiyeti ifade eder. Ciddiyet, dayanıklılık, sadelik, dostluk ve metanetin sembolü olarak kabul edilir. Toplum içinde rahatlığı sağlar. Sosyal denge simgesidir. Zihin üzerinde etkilidir. Çok dikkat çekmeyen bir renktir. Kahverengi giyen insanlar özellikle toplum içinde rahattırlar. Karşısındaki insanda da resmiyetten uzak, rahat bir havaya neden olur. Kahverenginin verdiği bu rahatlık ve paylaşma isteği konuklarında rahatlık isteyen televizyon programcıları tarafından kullanılmaktadır. Kahverengiyi seven insanların tenleri genellikle hassas ve duyarlıdır. Duygusal yönleri ağır basar. Kendilerini güvende hissedecekleri tanıdık ortamlara ihtiyaç duyarlar. Sakinliği ve sadeliği severler, fakat yalnızlıktan hoşlanmazlar.

 

 

 

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı