Saman Cini: Abatwa

Saman Cini: Abatwa

15453

Abatwa

Afrika folklorunda,  Güney bölgelerde yaşayan efsanevi küçük insanlar. Bu insanların yeryüzünde yaşayan en küçük insansı canlılar olduklarına ve boylarının sadece 5 milimetre olduğuna inanılır.

Bir Zulu cin türü olan bu canlılar klanlar halinde yaşarlar ve samanların arasında saklandıklarına, bazen karınca yuvalarında uyuduklarına inanılır. Abatwa insanlarının zaman zaman karıncalara binerken görüldükleri de inanışlar arasındadır.

Mite göre, Abatwa insanları dağlarda ve tepelerde yaşayan göçebe avcılardır, köyleri bulunmaz. Avı takip ederler, öldürdükleri zaman av etini tamamen yiyip bitirirler ve yollarına devam ederler. Avdayken ya da uzak yerlere seyahat ederken atlara binerler. Genellikle bütün klan atın boynundan kuyruğuna kadar arka arkaya dizilerek tek bir atın üzerine sığar. Eğer avlarını yakalayamaz ve aç kalırlarsa atlarını öldürüp yerler.

Abatwa insanlarının iyi öğütler vererek insanlara yardım ettiklerine ancak bir o kadar da utangaç olduklarına inanılır. Abatwa insanları yalnızca çok küçük çocuklara, büyücülere ve hamile kadınlara görünür. Eğer bir kadın hamileliğinin 7. Ayında bir erkek Abatwa görürse bu kadının oğlan çocuk doğuracağının işaretidir. Eğer bir insan bir Abatwa görür ve onunla konuşursa, onlarla aynı boydaymış ve eşitmiş gibi alçak gönüllü davranmaya çok dikkat etmelidir. Barışçıl bir ırk olmalarına rağmen, eğer rencide edilirlerse çok küçük ancak çok zehirli oklarıyla insanları vurup öldürebilirler.

Bir Abatwa ile karşılaşmaktan çok daha tehlikeli olan şey ise bir Abatwa insanının üzerine basmaktır. Üzerine basıldığı anda Abatwa basan kişiyi görünmez ancak çok zehirli okuyla vurarak hızlı, anında gelen bir ölüme yol açabilir. Abatwa ülkesindeyken insanlar sert, kalın, içine girilemez özel ayakkabılar giymelidirler.

Gerçek yaşamda, Abatwa yerli bir Afrika halkıdır. Abathwa, Twa, Batwa, Bushmen ya da Bosjesmans isimleriyle de bilinirler. Bu halkın Burundi ve Ruanda’nın ilk yerleşimcileri oldukları düşünülmektedir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı