Şans Tanrıçası: Fortuna

Şans Tanrıçası: Fortuna

Carmina_Burana_1_Fortuna_by_kir_tat

Yunan Mitolojisinde Tyche ile eşit olan Fortuna Roma mitolojisinde Şans Tanrıçasıdır ve Jupiterin kızıdır. Fortuna; şans, yaşam ve kader tanrıçasıdır. Bazı tasvirlerinde elinde boynuz biçimli kap, kraliyet asası ve dümen tutmuş şekilde betimlenirken genel inanç Fortuna’nın elindeki dümen ya da tekerleğin kişi şansını döndürdüğü (hem iyi hem de kötü yönde) yönündedir. Orta Çağ boyunca Şans Hatunu, Şans Kadını olarak tanımlanmış ve elindeki tekerlek ile kimin iyi bir hayat sürüp kimin acı çekeceğine karar verdiğine inanılmıştır. Bazı araştırmacılar Fortuna ile Babil’in bereket tanrıçaları arasında bağlantı olduğunu düşünür.

fortuna02

Fortuna’nın babası Jupiter gibi eli açık ve insanları mutlu etmeyi seven bir yapıda olduğu söylenir. Yıllar boyunca dünyayı kontrol eden ve yeryüzünde yaşayan her canlının nasıl bir hayat süreceğine, iyi mi yoksa kötü mü bir kaderi olacağına karar verdiğine inanılırdı. 24 Haziran Fortuna için düzenlenen kutsal bir festival idi; onun adına dileklerde bulunulur ve şansın iyiye gitmesi için yardım istenirdi. Günümüzde pek çok dilde kullanılan ve şans anlamına gelen fortune, fortuna kelimeleri Latin kökenli ve Roma Tanrıçası’na da verilmiş bir isim olan Fortuna’dan gelmektedir.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı