Ses Kehaneti-Alveromancy

Ses Kehaneti-Alveromancy

alveromancy

Seslerin sırrı: Alveromancy

Alveromancy, ses ve gürültülerin yorumlanması aracılığı ile yapılan bir kehanet uygulamasıdır.

Antik Mısırlılar sesin insanlar ve tanrılar arasında doğrudan bir iletişim kanalı olduğuna inanırlardı. Aynı zamanda metinlerde kullanılan kelimelerin ve isimlerinin seslerinin sihir ve kehanetle ilgili gizemler barındırdığını düşünürlerdi.

Kutsal sözcüklerin doğru telaffuzu antik sihir ve kehanet uygulamalarında en önemli prensiplerden birisidir. Ritüel araçlar ve beden dili bir yana, antik insanlar eğer sihir ya da kehanet metni doğru okunmaz ise uygulamanın başarız olacağına inanırdı.

Herodot‘a göre, Zeus‘un kutsal rahibeleri Peleiadlar, Dodona’daki Ana Tanrıça Dione tapınağının dışındaki kutsal meşe ağacının yaprak  hışırtılarını yorumlayarak kehanetlerde bulunurlardı. Yine aynı tapınakta bulunan mucivezi bir çeşmenin şarıltılarından da gelecek tahmininde bulunulurdu.

Dodona’daki bu tapınakta aynı zamanda pek çok kazandan oluşan özel bir Alveromantik araç geliştirilmişti. Kurulan özel düzenek sayesinde rüzgarın şiddetine göre araç çok güçlü titreşimler yayıyor ve sesler çıkartıyordu. Rahibeler bu araçtan çıkan seslerden kehanet, büyü, fal işlemlerinde yararlanıyordu. Düzenek Korfuluların Zeus’a sunduğu bir armağandı.

Alveromancy uygulamalarının daha pek çok biçimi vardır. Denizdeki dalga seslerinin dinlenmesi, rüzgarın çıkardığı ıslık sesinin yorumlanması, dağlardaki yankıların yorumlanması, kuş ötüşlerinin yorumlanması bunlara örnektir. Alveromancy sanatına göre, ses ne kadar yüksek ve güçlüyse danışan kişi o kadar tehlikededir, ses ne kadar yakından geliyorsa kehanetteki olayın gerçekleşmesi o kadar yakındır.

Kulağınızı deniz kabuğuna dayayıp içinden gelen sesleri dinlemek en bilinen ve en yaygın Alveromancy uygulamalarından birisidir. Deniz kabukları kehanette çok eski zamanlardan beri kullanılagelmiştir. Pek çok diğer kehanet uygulaması gibi Alveromancy de bilinmeyen zamanlardan beri kullanılan kadim bir kehanet aracıdır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı