Sesli Hava Kehaneti

Sesli Hava Kehaneti

Starling Flock

Bütün evreni saran: Akasha

Akasa ve Akash olarak da bilinir. Sanskritçe’den gelen bu sözcük “hava” ya da “gökyüzü” anlamında kullanılır.

Akasha Hinduizm ve Budizm’de, her yanı kuşatan, her yere nüfuz eden hayat prensibi ya da evrenin özü olarak kabul edilir. Evrendeki her şeyin içinde bulunur, her şeyi kapsar, her şeye dokunur. Tüm evreni doldurur ve tüm maddelere nüfuz eder.

Hindu felsefesi akasha kavramını “hava” ya da “ses çıkartan hava” olarak izah eder. Beşinci ve en hafif ya da en göze çarpmayan element budur. Tüm evreni kapsar, elektromanyetik güçlerin işlemesini sağlayan ajandır, aynı anda her yerde bulunabilir ve tüm diğer prensipler ondan yaratılmıştır. Beş element insanın beş duyusuna benzetilebilir. Özel sesleri duymak için Hindu teosofistler kendilerini akashaya konsantre ederler.

Budizmde akasha uzaydır, hem materyal dünya ile sınırlıdır hem de uzayın sonsuz ve tarif edilemez bir formudur ve materyal dünyayı da kapsar. Kavramın Batı dünyasına taşınması 20. Yüzyılın başlarında Madame Helena P. Blavatsky tarafından yapılmıştır. Blavatksy Theosophical Society’nin kurucularındandı. Blavatksy akasha kavramını evrensel hayat kaynağının diğer yorumları ile bağlantılandırdı. Bunlar okültistlerin çağlar boyu “cevher” ya da “özün özü”, “çıplak gözle görülemeyen nurani beşinci element”, gibi ifadelerle açıklamaya çalıştıkları olgulardı. Blavatsky’e göre akasha dünyanın ruhunu (Anima Mundi) şekillendirir ve insanlığın ruhunu oluşturur.

Okültizmde akasha iki dünyadan diğeri olarak da kabul edilir. Burası cadıların, büyücülerin gittiği gizli ancak iç uzaya ve dış uzaya bağlantılı bir dünyadır.

Akasha ile bağlantılı bir diğer önemli terim de Akashic Chronicles, Akasha günlükleri, Akasha kayıtları ya da Hayat Kitabı olarak adlandırılan kavramdır. Teosofiye göre bu dünyadaki tüm olayların ve tüm kişisel deneyimlerin, tüm hareket ve düşüncelerin kaydedildiği hatta gelecekte gerçekleşecek olayların da yazılı olduğu bir kaynaktır. Bu kayıtlar akasha denilen tüm evreni saran olgunun üzerine ya da astral alana yazılıdır. Bunlar yalnızca alternatif bir bilinç haline geçmiş üstat ve inisiyeler tarafından okunabilir.

Bir başka görüşe göre bu Akasha arşivlerine rüya sırasında da ulaşılabilir. Bazı durumlarda rüyalarda elde edilen bu bilgiler uyanık haldeyken de hatırlanabilir ancak çoğu zaman unutulur. Rudolf Steiner Akasha kayıtlarına ulaşarak mitolojik kayıp medeniyetler Atlantis ve Lemuria hakkında bilgi edindiğini iddia etmiştir. Uyuyan kahin olarak bilinen Edgar Cayce de Akasha kayıtlarından bilgiler edindiğini iddia eden kişiler arasındadır.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı