Su Falı/Hidromansi

Su Falı/Hidromansi

hydromancy

Hydromancy

Adryomancy, Hidromancy, Hydromancie, Hydromantia, Hydromantie, Hydromanty, Hydrascopy, Hydroscopy, Idromance, Idromancie, Ydromance, Ydromancy, ve Ydromaunce isimleriyle de bilinen su falı uygulamalarının genel adı.

Yunanca hudro (su) ve manteia (kehanet) kelimelerinden türeyen Hydromancy geçmiş, bugün ve geleceğin su yardımıyla okunmaya çalışması uygulamasıdır. 

Su ve yağmur aracılığı ile geleceği tahmin etmenin çeşitli yolları vardır. Yağmur suyuyla yapılan kehanet çalışmaları Hydatoscopy olarak adlandırılırken, bir su pınarından alınan suyla yapılan çalışmalara Pegomancy adı verilir.

Su ile geleceği yorumlamak antik zamanlarda çok yaygındı. Yağmur tarafından doldurulmuş herhangi bir su birikintisi ya da herhangi bir akar su kaynağı, bunun yanı sıra havuzlar, göller ve benzeri su kütleleri bu iş için kullanılırdı. Yaygın hydromancy tekniklerinden birisi taş, çakıl ya da başka nesnelerin suya atılarak bu nesnelerin oluşturduğu şekillerin yorumlanmasıdır. Sudaki yansımaların yorumlanması da yine yaygın bir tekniktir. Çeşmeden akan suyun hareketi ya da havuz ve benzeri su kütlelerindeki dalgacıklar da yorumlanabilir.

Bir diğer hydromancy tekniği de bir kaseye su doldurarak içine sarkaç vazifesi görecek ipliğe veya zincire bağlanmış yüzük ya da anahtar koymaktır. Bu nesnenin yüzerken oluşturacağı dalgacıklar yorumlanır.

Bir diğer metod ise suya üç adet çakıl taşı atarak oluşan halkaların yorumlanmasıdır.

Geçmişte bazı büyücülerin ve kahinlerin seçtikleri su kütlesini ruhları devreye sokarak kaynama noktasına getirdikleri ve kaynama sırasında oluşan fokurtu seslerini yorumladıkları da anlatılır.

Denizdeki dalgalar ve diğer hareketler ve denizin rengi de hydromancy yorumlarında kullanılan bir kaynaktır. Göllerdeki su hareketleri de gözlemlenerek yorumlanabilir. Antik Cermen bilge kadınları da hydromancy uygulamaları yaparlardı. Özellikle nehir suyunu yorumlamakta uzmanlaşmışlardı. Nehrin rengi, dalgaları, kaynağı ve yatağı fal için dikkate alınırdı.

Çeşmeler de kehanette kullanılırdı. Sicilya’daki Palicorus çeşmesi kehanetlerde kullanılan çeşmelerin en ünlülerinden birisiydi. Kütük, çubuk, sopa gibi nesneler suya atılır, bunlar yüzerse iyi ya da sorulan soruya göre doğru, yüzmeyip batarsa kötü ya da yanlış olarak yorumlanırdı. Palmyra şehrinin düşüşünün benzer durumlar nedeniyle gerçekleştiğine inanılır. Aphara’daki Venüs tapınağı yakınında kutsal bir göl bulunurdu. Tapınakta kabul edilmeyen adaklar, altın ve gümüş gibi ağır metaller dahi olsa bu gölde yüzerdi. Şehrin düşüşünden önceki yıl bu Palmyra şehir sakinlerinin bu adakları gölde yüzmeyip batmaya başladı, ardından da yüzeye yükseldiler. Bu durum şehrin batacağının bir işareti olarak algılanmıştı.

Yuhanna İncili’nde söz edilen ve yakın zamanda Kudüs’ün Müslüman mahallesinde keşfedilen kutsal Bethesda havuzu da hydromancy uygulamaları yapan falcı ve kahinler tarafından kullanılırdı. Danışanların soruları ve sıkıntıları için sudan yardım alınır, reçeteler yazılır, çözümler üretilirdi.

Consilia in causis gravissimis’de (1845) Rimualdus sudan yararlanarak bir hırsızı tespit etmenin yolunu anlatır. Bu yönteme göre, beyaz bir mum yakılarak su dolu bir küvetin yanında bulunan sunağa konur. Arkasından bir bakire aşağıdaki sözleri okurdu:

Angelo bianco, Angelo sancto, per la tua sanctita et per la mia virginita, mostra mi che ha tolto tal cosa“.

Sözlerin anlamı şöyledir:

Beyaz melek, kutsal melek, senin kutsallığın ve benim bekaretimin yüzü suyu hürmetine, bana bu şeyi çalan kişiyi göster.”

Hikayeye göre, su aniden ayna gibi hırsızın bir görüntüsünü yansıtır.

Hydromancy İrlanda’da hırsızları tespit etmek için ciddi ve yaygın bir şekilde kullanılırdı. Şüphelilerin isimleri kağıt parçalarına yazılır ve kutsal suya atılırdı. Kağıtların yüzme biçimine göre suçlu tespit edilmeye çalışılırdı.

“Şeylerin Doğası Hakkında 9 Kitap” eserinde (1674) Paracelsus hydromancy’yi şöyle tarif ediyordu:

Hydromancy işaretlerini suyun yıldızları aracılığı ile verir, suların ve denizlerin doğaüstü canavarları ve su perilerinin imgelemleri, sihiri, onların taşması, azlığı, renksizliği, kargaşası, yeni akıntılar ve dünyevi şeyleri yıkayıp götürmeleri birer işarettir.”

Modern zamanların kahve falı da köklerini hydromancy geleneğinden alır.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı