Tanrı Aalu

Tanrı Aalu

ghjj

Yavru, laru ve Aaru olarak da bilinir.

Mısır mitolojisinde Aalu cennet sözcüğünün karşılığıdır. Burası esrimenin ve türlü zevklerin olduğu ,ölümden sonra gidilen bir yerdir.Mısır ilmine göre , bir kişi öldüğünde Osiris’in önüne çıkar, tahtına oturan Osiris ölmüş kişiyi yargılayarak hüküm verir. Merhum, tanrı Anubis ( ruhların kılavuzu ), tanrıça İsis ( yaşamı temsil eden ilahi büyücü ) ve yer altı dünyasını ve ölümü temsil eden tanrıça Nephthys tarafından içeri kabul edilir. Yargı makamında 42 ilahi yargıç da bulunur. Merhum kişi 42 günahını yani her yargıç için 1 günahını inkar etme hakkına sahiptir. Thoth ise yargılamayı takip eder ve kaydeder. Merhum kişi kendisini savunduktan sonra , Osiris’in ulu adalet terazisine konur. Terazinin bir kefesinde Maat’ın saç bandından bir tüy , diğer kefesinde ise merhum kişinin kalbi vardır. Buna kalbin yargılaması ya da kalbin tartılması adı verilir. İstenen sonuç kalbin ve tüyün tam olarak aynı ağırlıkta çıkmasıdır. Eğer kalp tüyden daha hafif çıkarsa bu ruh Osiris’in evine girmeye uygun değildir. Bu durumda Anubis kalbi Ammit’e yedirir. Ammit sonucun olumsuz çıkması için açlıkla bekler, kalbi Ammit’e yedirilen kişinin ruhu sonsuza kadar yok olur ve bir daha asla canlanamaz. Kalbin tüyle aynı ağırlıkta çıktığı durumlarda ise merhum kişinin ruhu Aalu’nun çayırlarına, tanrıların yaşadığı yere yani cennete alınır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı