Tanrı Amon-Ra

Tanrı Amon-Ra

amon_ra_by_tieflith-d4lp611

Tanrıların babası Amon Ra

Aman, Amen, Ammon,Amon, Amun, Amon-Re, Amum, Atum, Am, Amen-Ra,Amen-Ur, Amun-Re, Hammon,Niu, Zeus-Ammon ve Jupiter-Ammon isimleriyle de bilinir. Antik Mısır dininden bir tanrıdır. Thebes şehrinin en büyük tanrısıdır ve “Saklanmış Kişi” lakabıyla da tanınır. Resimleri mavi boyanır, bu da görünmezliğin sembolüdür.

Amon’un Karnak’taki tapınağı devasa büyüklükteydi hatta Mısır’ın en büyük yapısıydı.

Antik Yunanistan’da Amon, Zeus ile denk tutulurdu. Roma’da ise Jüpiter ile eşitti. Libya çölündeki Siwa vahasında bulunan ünlü tapınakta Amon’a Zeus-Ammon ve Jupiter-Ammon isimleriyle tapınılıyordu. Burası aynı zamanda Büyük İskender’in de geleceği ile kehanetleri öğrenmeye geldiği yerdir.

Amon, Thoth ve Maat’ın oğullarıydı. Karısı Mut, oğlu ise ay tanrısı Khonsu olarak bilinir. Bazı geleneklerde Amon’un kendi kendini yarattığına, anne ve babası olmadığına inanılır. Kutsal hayvanları koç ve Nil kazıdır.
Thebes ve Hermopolis kentlerinin tanrısı olan Amon, kutsal hayvanı oğlağın da sembolize ettiği üzere, üreme ile ilgili bir tanrıdır. Thebes’te oğlu ve karısı ile birlikte Amon’a bir üçlü grup olarak tapınılırdı. Sonraları Amon Thebes sınırlarını alıp firavunların patronu, Mısır’ın ulusal tanrısı olmuştur. Heliopolis kentinde ise adı Re ya da Ra olarak söylenegelmiştir, bu daha sonra Amon-Ra halini alır.

  1. Hanedanlık döneminde Amon-Ra en büyük tanrı statüsüne yükselmiş, tüm tanrıların babası sayılmıştır. Tüm canlıların yaratıcısıdır. Yazıtlarda ondan “cennetin, yeryüzünün, derinliklerin ve dağların yaratıcısı” olarak söz edilir.

Amon-Ra kültü çok güçlüdür ve Amon rahipleri Mısır’da çok önemli insanlar olarak saygı görürlerdi hatta güçleri firavunlarla yarışırdı. Amon-Ra için inşa edilen en büyük yapı bugünkü Luxor’da yer alan Karnak tapınağıdır.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı