Tanrıça Artemis-Diana

Tanrıça Artemis-Diana

artemisr

Artemis (Diana)

Romalıların Diana ya da Cynthia (Delos’taki Cyntus dağında doğduğu için) adlarıyla bildiği antik Yunan tanrıçası. Artemis, Zeus ve Leto’nun kızı, tanrı Apollon’un ikiz kardeşidir.

Bakire bir avcı olan Artemis işlenmemiş araziler, vahşi doğa ve vahşi hayvanların tanrıçasıydı. Aynı zamanda ilkel dönemlerde doğum tanrıçası da sayılıyordu.

Artemis bir kadın için sıra dışı sayılabilecek Baş Avcı ünvanını da taşıyordu. Her iyi avcı gibi genç hayvanların koruyucusuydu hatta her alanda gençliğin koruyucusu sayılıyordu. Buna rağmen mitolojideki bu konumu ile bağdaşmayan bir şey yaparak, efsaneye göre, Truva’ya doğru yola çıkan Yunan denizcilere kendisine bir bakire kız kurban etmedikleri sürece onlara geçit vermeyeceğini söylemiştir. Pek çok hikayede Artemis intikam meraklısı ve öfkeli bir kişilik olarak yansıtılır.

Efes antik kentindeki Artemis tapınağı antik dünyanın 7 harikasından biridir ve İncil’de de adı geçer. Bu tapınaktaki ünlü heykelinde Artemis çok sayıda meme ile resmedilmiştir. Bu memeler Artemis’in doğum tanrıçası olduğunu vurgular. Artemis ismi Yunanca’da “güvenlik” ve “doğruluk” anlamlarına gelen “artemia” sözcüğünden türemiştir ve tanrıçanın bekaretine gönderme içerir.

1 Comment

  Bir cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


  *

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

  © 2015 Fal-Falcı