Tanrısal Bilgelik: Theosophy

Tanrısal Bilgelik: Theosophy

bilgelik-sozleri

THEOSOPHY

Tanrısal bilgelik olup kesin gerçeğin anlaşılması, Tanrı’nın doğasının anlaşılması, sonraki teolojik çalışmalarla karışmamış felsefik bir dini inanıştır. Bu bilgi ise kişisel bir ilham vahiy ile ya da yüksek derecede bu işin okulunu okumakla mümkün olduğu inancı vardır.

Mistik bir felsefenin geniş bir görüntüsüdür. Tanrı’nın ve ruhun doğasının anlaşılması konusundak felsefik bir çalışmadır.  Spekülatif mistisizm diye de adlandırılır.

Batı teologları Rönesans hermetik gelenekten bunu almışlardır. Post Rönesans ve antik dönem gelenkleri dde bunda etkilidir. Kainatta insanlığın ve doğanın yeri için bir anahtar olarak görülür.

Bu alandaki toplum anlaşılması zor bir harman oluştururken içerisinde Budizm, Zerdüştlük, Brahmanizm,Hinduizm, gnostisizm  gibi inanışlar ile Plato felsefesinin kısmen harmanlaştırılmış hali olup Himalaya’da yaşayan bazı mistik liderlerin ürünü olmaktadır.

Bu alandaki topluluk New York şehrinde 1875 yılında kurulmuştur. Blavatsky Hindistan’dan Mahatma ile de harman yaratarak önceki teorileri değiştirmiştir. Annie Besant ve Rudolf Steiner bu düşüncenin Avrupa’da ve Amerika’da yayılmasında belirleyici rol oynayan iki önemli kişidir. Madam Blavatsky bu akımı sınırsız, her zaman her yerde ve değişmez olarak teori haline getirmiştir. Hayatın doğasında olan ve değişmeyen gerçekleri insanoğlunun Tanrı hakkında konuşmasını sağlayan unsur olarak kabul edilmektedir.  Doğa bilimleri tarafından evrensel bir kavram olarak kaydedilir. Doğum gençlik yaşlılık ve sonra yeniden doğuşla devam eden değişmez gerçeklik söz konusudur. Reenkarnasyon burada önemli bir unsurdur. Reenkarnasyon dönemleri ruhlar için zorunlu hac görevi ve kardeşlik söz konusudur. İlahi bir pozisyonda yükselmedikçe buradaki felsefeye göre bir ayrıcalık yoktur ve eşitlik korunmaya çalışılır. Evrimin çiçekleri olarak da Mahatma, İsa ve Buda görülür.

1891 yılında Blavatsky2ın ölümü ile topluluğun başına Annie Besaant geçti ve bu liderlikhem Avrupa’da hem de Asya’da gerçekleşti. Besant’ın altında topluluk genişledi. Genç bir Hintli olan Jiddu Krishnamurti  dünya öğreticisi olarak Besant tarafından görevlendirildi ve kabul edildi. Steiner bu sebepten antropolojik topluluk kurmuştur.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı