Troy Kehaneti

Troy Kehaneti

dbpix-helen-of-troy-tmagArticle

TROY

Aya’nın en kuzey batı bölgesinde bulunan surlarla çevrili bir şehir olup, Dardanel, Troy ya da Ilium gibi isimlerle anılır.

Iliad olarak tanımlanan bugünkü Türkiye’nin Dardanel bölgesine yakın bir bölgede eski Troy şehri bulunmuştur.

1801 yılında İngiliz bilim adamı Edward Clarke tarafından bu antik şehir tanımlanmıştır.  1850’li ve 60’lı yıllarda ise Fransız konsolos  Frank Calvert tepecik halindeki hisarlıkları bulmuş ve daha çok araştırma yapması için Heinrich Schliemann’ı teşvik etmiştir. Arkeoloji çalışmalarına ve antik tarihe 18702li yıllarda yapmış olduğu keşiflerle katkısı olmuştur. Aynı zamanda Anadolu tarihi için de önemli adımlar teşkil etmiştir.

Wilhelm Dorpfeld tarafından ise kazılar devam ettirilmiştir. Kazılar neolitik dönemden Roma dönemine kadar var olan 9 periyodun örneklerini bulmuştur. Carl Blegen tarafından 1930’lu yıllarda yeni bulgularda eklenmiştir.

Manfredd Korfman tarafından yeni analizler günümüzde yapılmaktadır. Çalışmaları 1968’te hazırlanmıştır.  Milenyum çağındaki bulgular eski arkeolojik çalışmalardaki bulgularla ortaya çıkan önemden bu şehrin çok daha fazla öneme sahip olduğunu ve daha büyük bir şehir olduğu konusunda fikir birliği oluşmuştur.

Troy ismi mistik anlatılarda farklılık gösterse de genel kabul gören bir isimdir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı