Tutsaklık Şeytanı: Abezethibou

Tutsaklık Şeytanı: Abezethibou

ğğğ

 

 Abezethibod olarak da bilinir.

Hz. Musa’nın düşmanı olduğu söylenen bir düşmüş melek ve iblistir. Cehennemin hiyerarşisinde önemli şeytanlardan birisidir.

Süleyman’ın Ahdi içerisinde Abezethibou tek kanatlı bir şeytan olarak tarif edilmiştir. Süleyman, İblis’i bir görüşme için çağırdığında, şeytanların prensi Abezethibou adında bir meleğin cennetten düşerken ona eşlik ettiğini açıklar. Ayrıca, Tartarus’ta tutsak olan herkesin Abezethibou’nun kontrolüne geçtiğini belirtir. Mısır’dan çıkışta Abezethibou Musa’nın ve İsrailoğulları’nın karşısında yer almıştır.

Musa ümmetiyle birlikte Mısır’a gitmek istediğini söylediğinde, Abezethibou’nun firavuna gizlice Musa’ya izin vermemesini öğütlediğine inanılır. Bu öğüt işe yaramadığında Abezethibou bu kez de firavunun büyücüleri Jannes ve Jambres’e Musa’ya zarar verecek büyüler yapmalarında yardım eder. Abezethibou ayrıca Mısırlılara Musa ve ümmetini yakalamaları yönünde telkinde bulunmuştur.

Bu hikaye olayların Mısır’dan Çıkış (Exodus) kitabındaki ve geleneksel Hıristiyan – Yahudi bakış açısına göre inanılan anlatımına ters düşmektedir. Geleneksel inanışa göre Tanrı firavunun kalbini katılaştırmıştır.

Yahudi efsanesine göre Abezethibou Mısırlılar ile birlikte Kızıldeniz’de boğulmuştur ve halen denizin altındaki bir sütuna bağlanmış şekilde tutsaktır. İblis ise onun bir gün geri döneceğini iddia etmektedir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı