Tyanalı Apollonius

Tyanalı Apollonius

Apollonius_of_Tyanaresized

Tyanalı Apollonius

 

Yunan Neopisagorcu filozoftur. Milattan sonra 1. yüzyılda yaşamış, çağdaşları tarafından sihirbaz, durugörücü (clairvoyant) ve mucize yaratıcı olarak tarif edilmiştir.

Apollonius bugün Niğde’nin Bor ilçesi yakınlarında yer alan, bir zamanlar Kapadokya krallığına başkentlik yapmış Tyana şehrinde doğmuş, eğitimini ise Tarsus’da ve Aigai’da (bugünkü Manisa merkez Köseler köyü) almıştır. Aigai’daki Asklepios tapınağında Pisagor’un öğretilerini benimseyen Apollonius bundan sonra hayatını bu öğretilere adadı.

Apollonius tarihin ilk vejetaryenlerinden birisi olarak bilinir. Döneminde zaman zaman İsa peygamber ile karşılaştırıldığı bile olmuştur. Yeni bilgiler edinmek ve öğretilerini yaymak isteyen Apollonius Doğu topraklarında uzun yolculuklar yapmış, Hindistan, Babil ve Ninova’ya kadar uzanmıştır. Nereye giderse gitsin sihirli güçlerini göstererek ardında kendisi ile ilgili söylenceler bırakmıştır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı