Uydu Ariel

Uydu Ariel

uranus_discover

Ariel

Astronomide, Uranüs gezegeninin aylarından (uydularından) birisi.

Shakespeare’in Fırtına adlı oyunundaki haylaz ve neşeli bir perinin adının verildiği uydu, 1851’de William Lassell tarafından keşfedilmiştir ve Uranüs’ün en parlak uydusudur. Donmuş yüzeyi kraterlerden ve çok derin vadilerden oluşur.

Şu an bu uydu ile ilgili sahip olduğumuz pek çok bilgi 1986’da Voyager 2 uzay aracı sayesinde elde edilmiştir. Astronomlar büyük bir olayın uydunun yüzeyini yeniden şekillendirdiğini düşünmektedir. Ariel’in kanyonlarının zeminleri bir sıvı akışı ile yumuşatılmış gibi görünmektedir. Bu akıntıların amonyak, metan ya da karbon monoksit olabileceği iddia edilmektedir.

Ariel’in tespit edilebilir bir atmosferi ve manyetik alanı yoktur. Bizim gibi canlılar için yaşama çok elverişsiz bir yerdir.

Ariel hakkında bazı bilgiler:

— Uranüs’ten uzaklığı: 190,945 km.

— Ekvatoryal yarıçapı: 581.1 x 577.9 x 577.7 km.

— Kütlesi: 1,350,000,000,000,000,000,000 kg.

— 1 yılın uzunluğu: 2.52037935 dünya günü

— Yörüngesel eksek kayıklığı: 0.0034

— Ekliptiğe olan yörüngesel eğim: 0.3 derece

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı