Vodou Dini

Vodou Dini

mmm

Vodou/Vodun/Vodoun/ Voodoo

Haiti bölgesinde ya da Haitililerin göç ettiği coğrafyalarda görülen dini sistemdir.

  1. ve 19 yüzyıllar arasında Fransa tarafından sömürülen ve köleleştirilen Afrikalılardır. Avrupa’nın Roma Katolikliği ile Afrika dininin sentezi haline getirmişlerdir.

Ruh anlamına gelmektedir.

Yüce bir Tanrı ve ruhların ev sahipliğine dayalı bir dini sistemdir. Bu ruhların Tanrılarla olan iletişimi kabul edilir ve doğal odlularla görünürlük sağladığına inanılır. Ateş, su rüzgar ve hatta önemli şahsiyetlerin ölüleri şeklinde olanilir. Rade ve Petro olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Birincisi yardım eden ve iyiliksever olanlar. İkincisi ise tehlikeli ve zararlı olanlardır.

Özel törenleri vardır ve ruhlar bilinen bir yüze girerler. Müzik ve dans ile seramon, yapılır böylece Loa yani ruhlar devreye girer. Bu seramoni sırasında ruhlar orada bulunan kişilerin vücuduna girer. O kişilerin ruhları direktifi ile hareket eder ve konuşur.

Ayrıca seramonilerinde hayvanların kurban edilişi de olabilir. Rahiplere göre bu durum Woodooların kendilerine has ayinleridir. Temmuz aylarında genellikle görülen bir dini ayindir.

Günümüzde de bu seramoniler Haiti’de ve bazı Güney Amerika coğrafyalarında görülür

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı