YAĞMUR SEMBOLÜ

Yağmur sembolü, kullanıldığı tüm tradisyonlarda, Yer’e inen semavi, ruhsal tesirlerle ilgili anlamlarda kullanılır. Taridsyonlarda aktif, eril prensibi temsil eder. Bilindiği gibi yağmur, yeryüzünde canlıların yaşamı için en önemli ihtiyaç maddelerinden biri olan tatlı sudan oluşur. Tatlı su canlıların yaşam kaynağıdır, tatlı su olmadan canlılar yaşamlarını sürdüremez. Temizlenme, arınma da onun sayesinde yapılır. Tatlı su, yağmur halinde yağdığında toprağı bir bakıma döller, tohumların çimlenmesini ve insanların yaşamları için gerekli olan besin kaynaklarının yetişmesini sağlar. Yağmur, insanlara, pek çok tradisyonda önem verilen; gökten inen ya da inebilen bir maddedir.  Saydam olduğu için pek çok tradisyonda önem verilen ışığı  geçiren bir maddedir. Bütün bu özelliklerinden dolayı Semavi Yönetim’den yeryüzüne akan insanlar için yararlı, ruhsal tekamüllerini sağlayıcı tesirlerin sembolize edilmesi gerektiğinde tradisyonlarda genellikle bunu en basit ve en iyi şekilde ifade eden yağmur sembolü kullanılmıştır. Yağmur sembolü hemen hemen tüm tradisyonlarda yukarı sular ifadesiyle de belirtilen, insanlar için yararlı, yetiştirici, geliştirici, ruhsal tekamüllerini sağlayıcı bu tesirleri ve kimi tradisyonlarda aynı zamanda bunların rahmet niteliğini simgeler.

Yağmura Anadolu’nun bazı bölgelerinde rahmet denildiği görülür ki bu ifade biçimi yalnız Anadolu’ya özgü değildir. Aynı anlayış İran tradisyonunda da mevcuttur. Eski İran tradisyonunda yağmur ilahı Tishtrya’dır ki, yıldızı Sirius’tur. Yine, Bambara tradisyonuna göre Dünya için gerekli rahmet deposu, İlah Faro’nun bulunduğu göğün yedinci katıdır ki rahmet oradan yağmur gibi dökülür. Rahmet anlamındaki yağmur, Mayalar’ın giysilerinde ve el yazmalarında iplerle, mimaride ise küçük sütunlarla simgelenir. Maya tradisyonundaki deyimlerden biri Türkçe’deki gibi “yağmur sicim gibi yağıyor”dur. Maya tradisyonunda yağmur yağdıran ilah spiral biçimli tasarlanır. Dogon tradisyonunda ise kelamın inişi yağmurun inişine benzetilir. Tüm tradisyonlarda iyi, hayırlı, olumlu niteliklerle belirtilen yağmur ilahları doğal olarak rüzgar, şimşek-yıldırım, gökkuşağı, hortum ve kasırga sembolleri ile de ilişkilendirilir. Kişe-Mayalar’da ise 12 yıldızla ilişkilendirilir.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı