Yarasa Falı Kehaneti

Yarasa Falı Kehaneti

ip4um4jt021

Yarasa

Yarasa Chiroptera takımından gececil, uçan bir memelidir. Farklı coğrafyalara adapte olmuş bine yakın farklı türü bulunur.

Yaygın olarak karşılaşılan yarasa türü küçüktür ve böceklerle beslenir. Tropik bölgelerde ise devasa boyutlarda yarasa türleri görülebilmektedir. Malezya ve çevresinde görülen, “uçan tilki” adı verilen tür 1.5 metre kanat açıklığına sahiptir. Bunun gibi büyük ve tropikal türler meyve ile beslenir, çiftçilerin ürünlerine zarar verirler.

Vampir yarasalar özellikle Orta ve Güney Amerika’da yaygındır, ABD’de ise görülmezler. Bu tür, hayvanların ve uyuyan insanların derisini delerek çıkan kanı yalarlar. Bilinmeyen bir sebepten, bu işlem kurbana acı vermez ve çoğunlukla kurban kanının vampir yarasa tarafından içildiğini fark etmez.

Bazı vampir yarasalar sığırlara ve atlara hastalık bulaştırabilir. Bu yarasalar isimlerini efsanevi vampirlerden alırlar. Vampirlerin de yarasalar gibi sadece gece dolaştıklarına ve kan içtiklerine inanılır.

Gececil hayvanlar oldukları ve karanlıkta yollarını bulabildikleri için yarasalar çoğu zaman doğa üstü güçlerle bağlantılandırılırlar. Görünüşleri, çığlığa benzeyen sesleri ve gece karanlıkta ortaya çıkmaları ilkel atalarımızı korkutmuş, yarasalar üzerine pek batıl inanç gelişmiştir. Bazı insanlar yarasaları cadılarla ve büyücülerle bağlantılandırır. Cadıların uçmadan önce süpürgelerine bir kaç damla yarasa kanı damlattıklarına, cadıların bu sayede sağa sola çarpmadan ve karanlıkta uçabildiklerine inanılır.

Eğer bir yarasa bir insanın yakınında uçarsa bu kişiye büyü yapıldığının bir işaretidir. Bir evin etrafında üç kez uçan yarasa ev sakinlerinden birisinin öleceğine işaret eder. Eğer yarasalar akşam erken saatlerde ortaya çıkarsa bu havanın güzel olacağını haber verir.

Güney Amerika’da şeytanın yarasa şeklinde göründüğüne inanılır. Orta Çağ Avrupası’nda cadıların yarasa kanını süpürgelerinde, sihirli iksirlerinde ve muskalarında kullandıkları düşünülmekteydi. Tarih boyunca yarasalar cin, peri, şeytan gibi doğa üstü yaratıklarla bağlantılandırılmış ya da büyücülerin ikincil şahsiyeti olduklarına inanılmıştır. 1332 yılında Fransa’nın Bayonne kentinde Bayan Jacaume adıyla bilinen bir kadın evinin bahçesinde yarasalar görüldüğü için yakılarak öldürülmüştür.

Yarasalarla ilgili günümüzde hala devam eden bazı batıl inançlar vardır. Eğer bir yarasa evin mutfağına uçar ve tavana tutunursa bunun şans getirdiğine inanılır. Ama eğer tavana tutunmayıp iki kez halka şeklinde dönerek uçarsa bu kötü şanstır. Bir binanın içine giren yarasa aynı zamanda yağmur habercisi sayılır. Yarasaları gündüz görmenin kötü şans getirdiğine, bir yarasa öldürmenin ömrü kısaltacağına inanılır.

Antik Yunanistan ve Roma’da yastığın altığına yarasa figürü işleyerek ya da bir yarasanın kafasını siyah çanta içinde sol kola yakın bir mesafede tutarak uykunun engellenebileceğine inanılırdı. Fildişi Sahili’nde bugün bile yarasaların ataların ruhlarını taşıdığına inanılır. Madagaskar’da ise yarasaların suçluların, büyücülerin, gömülmemiş ölülerin ruhlarını taşıdığı inancı vardır. Avrupa’daki Tyrol bölgesinde bir yarasanın sol gözünü kullanan kişinin görünmezlik gücüne sahip olabileceği söylenir. Çinliler ve Polonyalılar için yarasa uzun bir ömür ve mutluluk anlamına gelir, iyi şans getirdiğine inanılır.

Yarasalarla ilgili bir başka inanç ise yüzünü yarasa kanı ile yıkayan kişinin karanlıkta görebileceğidir. Cüzdanda yarasa kemiği taşımak iyi şans getirir. Pudralanmış yarasa kalbi kanamayı durdurur, kurşunlara karşı korur. Ancak bir yarasanın kalbi ile ovalanıp silinmiş bir silahtan çıkacak kurşunlar her zaman hedefini bulur. İçkiye yarasa kanı damlatmanın ya da yastık altına yarasa kanına bulanmış bir bez parçası yerleştirmenin cinsel isteği arttırdığına inanılır. Hindistan cevizi yağına karıştırılmış, parçalanmış yarasa kanadı kelliği önler, saçın beyazlamasını durdurur.

Dünya üzerindeki neredeyse her milletin yarasalarla ilgili batıl inançları ve uygulamaları vardır ancak bunların bir çoğu ne yazık ki yarasaların ölmesine yol açar.

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı