Yasak Nokta: Adytum

Yasak Nokta: Adytum

adytum

Adytum sözcüğü Yunanca “aduton” yani “girilemez, girilmesi yasak” ifadesinden gelir. Adytum kutsalların en kutsalını, bir tapınağın en kutsal noktasını temsil eder. Bu noktaya halktan kimse giremez. Antik tapınaklarda Adytum aynı zamanda bir gizli oda, özel sunak ya da kutsal kısımdı. Adytum denilen özel bölüm tapınağın bodrum katına yapılırdı. Rahiplerin de buralara girmesine izin verilmezdi. Bazen adytum kehanetlerin yapıldığı yer olarak kullanılır. 

Okültizmde adytum bir inisiyasyon merkezinin en kutsal kısmını ifade eder. Bazı okült geleneklere ve gizli topluluklara göre –hür masonlar gibi- adytum odasının içinde genelde bir mezar bulunurdu, bazen de kutsal metinler, tapınağın adandığı tanrının resimleri ya da eski kalıntılar burada saklanırdı. Bazı durumlarda adytum tamamen duvarlarla kapatılmış, kapıları ve pencereleri olmayan bir kısımdır, bu şekilde kapatılmış odalara sadece yeterli spiritüel güce sahip olanların ruhsal seyahat ile girebileceği düşünülürdü.

Hıristiyan mimarisinde adytum bazen mihrabı, sunağı ya da kilisenin kendisini ifade eder. Yahudilerde ise adytumKodesh Hakodashim” yani kutsalların kutsalı anlamında kullanılır ve burası Kudüs’teki tapınakta üzerine hiç ışık vurmamış bir noktayı işaret eder.

Mısır’da Adyta genelde 3 blok ya da sütundan oluşurdu ve bu sütunlar bilgelik, güç, güzelliği temsil ederdi. Bu aynı zamanda gizemli tanrısal üçlüyü ifade eden bir semboldü.

Pompeii’nin küçük tapınağındaki adytum günümüzde hala eksiksiz durumda ve ayaktadır. Işık almayan bu oda tapınağın ana binasından birkaç adım daha yukarıdadır. En ünkü adytum ise Yunanistan Delphi’deki Apollo tapınağındadır.

 

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı