Yedi Şans Tanrısı

japan zodiak

Japonların yedi şans Tanrısı, Japonya, Hindistan ve Çin’ den tanrıların eklektik bir grubunu oluşturur. Yedi Şans Tanrısı’ ndan yalnızca biri ( Ebisu) Japonya’ ya aittir. Diğerlerinin üçü (Benzaiten, Bishamonten, Daikokuten) Hindistan’ dan, sona kalan üç tanesi (Fukurokuju, Hotei, Jurōjin) ise Çin’in Taocu-Budist geleneklerinden gelir.

Hoteihotei(1)

Bodhisattva Maitreya’ nın canlı örneğidir ve Çin’ e ait bir Zen rahibidir. Yaramaz ve bir dilenci gibi hareket eden görünüme sahiptir. Kel, şişman, alnı dar ve bıyıkları olan gülen bir adamdır. Halk tarafından “Gülen Buda” olarak anılır. Mutluluğu, bolluğu ve iyi sağlığı getirdiğine inanılır. Yanında büyük bir çanta taşır. Bu, günlük yaşam için gerekli olan şeylerin kaynağıdır. Karnını ovalamanın yada karnına el sürtmenin iyi şans getirdiğine inanılır. Şansın Tanrı’ sı, çocukların koruyucusudur.

 

Jurōjinjurojin

Taoist bir Tanrı’ dır. Kutsal bir asa taşır ve bu asa Dünya’ da ki tüm bilgeliği barındırmaktadır. Beyaz sakalı vardır ve yanında geyikle görülür. Fukurokujoyla sıksık karıştırılır. Çünkü her ikisinin de aynı bedebde yaşadığı söylenmektedir. Ayrıca ikisi de geyikle görülmektedir. Uzun ömürlü olmayı temsil eder. Öğretmenlerin, bilim adamlarının, matemetikçilerin ve profesörlerin Tanrı’ sıdır.

 

Fukurokujufukurokuju1

Kaynağı, efsanevi Çinli kesiş hakkındaki eski bir Çin masalıdır. Çinli kesişin mucizeler yarattığı, güney kutup yıldızının göksel güçlerini somutlaştırdığı söylenir. Bu nedenle yıldızların vücut bulmuş hali olduğuna inanılır. “Fuku” mutluluk, “roku” zenginlik, “ju” uzun ömürlülük demektir. Fukurojuku, üç metre uzunluğunda, başının ağırlığı kendi ağırlığının yarısı kadar olan, büyük gözlü ve beyaz uzun sakallıdır. Antik Çin bilgeleri gibi giyinir ve satranç oynamayı sever. Asasına bağlı olan kitap, dünyaya gelmiş olan herkesin ömrünü içerisinde barındırır. Yanında uzun ömrüm sembolleri olan kaplumbağa, turna ve geyikle birlikte görülmektedir.

 

Bishamontenbishamonten

Kökeni Hindistan’ dadır. Budist misyoneri olan Viasravana olarak bilinir. Savaşçıların ve koruyucuların şans Tanrı’ sı olarak adlandırılmıştır. Suçluların cezalandırıcı olarak da bilinir. Zırhı ve kaskı bulunur. Uzun boylu, gür sakallı, bir elinde inanç ve hazine anlamına gelen kule taşır. Güvercin onun elçisidir. Doktorların, askerlerin ve rahiplerin Tanrısı’ dır.

 

Benzaitenbenzaiten2

Hint Tanrıçası Sarasvati’ den gelmektedir. Müziğin, sanatın, edebiyatın Tanrısı olarak bilinir. Japonya’ da 7 şanslı Tanrı içerisinde tek kadındır. Kıskanç Tanrıça olarak bilinir. Biwa adında bir müzik aleti bulundurur. Onu saran beyaz bir yılan vardır. Sahne sanatçılarının, yazarların, dansçıların, ressamların, heykeltraşların ve kumarbazların Tanrıçası’ dır. Suyu temsil eder. Şans, bolluk, bereket getirdiğine inanılır.

 

Daikokutendaikokuten

Hindistan’ da ölüm Tanrısı Mahakala’ dan gelmektedir. Mahakala sonradan savaş Tanrısı olarak anılmaya başlanmıştır. Tombul, geniş gülen yüzlü, sivri sakallı ve kısa bacaklıdır. Zengin, bereli bir Çinli beyefendi gibi giyinir. Altın bir tokmak ve içinde değerli nesnelerin bulunduğu çuval taşır. Esnafın, ustaların, çiftçilerin, değirmencilerin, iş adamları olarak da bankacıların ve finansçıların koruyucudur. Ayrıca şeytanın avcısı olarak da bilinir. Genellikle Daikoku olarak kısaltılır. Zenginliği getirdiğine inanılır.

 

Ebisuebisu1

Kökeni Japonlara ait olan tek Tanrı’ dır. Gerçek bir kişidir ve Daikoku’ nun oğlu olduğu söylenir.
Tarafsızlığın, doğruluğun, bolluğun, şansın ve adil iş uygulamalarının Tanrısı’ dır. tombul, gülen yüzlü, sivri sakallıdır ve Daikoku gibi görünür. Bir olta ve Tai adında bir balık taşır. Bu, bol gıdayı temsil etmektedir. Balıkçıların, pirinç ile uğraşan çiftçilerin, gıdanın, yönetimin, denizcilerin, tüccarların, işletme yöneticilerinin ve yabancıların Tanrısı’ dır. İnsanlara seçtikleri mesleklerde başarı getirir. İyi bir serveti ve denizin cömertliğini temsil eder.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı