Zar Kehaneti-Amniomancy

Zar Kehaneti-Amniomancy

20131201-217141249552662

Amniomancy

Latince “amnion” yani zar kelimesinden gelen Amniomancy zaman zaman doğum sırasında bebeğin başını kaplayan zarı ve bu zarın yorumlanması ile yapılan kehanet uygulamasını tanımlar. Bu zarın gözlemlenmesi ile kahin bebeğin geleceğinin nasıl olacağını tahmin eder. Bazen kehanet için amniyotik sıvı da incelenir.

Hamilelik boyunca amniyotik kese bir su yastığı vazifesi görür, darbeleri emer, basıncı eşit şekilde dağıtarak etkisiz hale getirir, fetüsün duruşunu rahatça değiştirebilmesine olanak tanır. Doğum sırasında ise bu kese uterus boynunu genişletmeye yardımcı olur. Kese patladığında çeyrek galon kadar bir sıvı dışarı kaçar. Eğer kese patlamazsa ya da doğumda bebeğin başını sararsa bu durum file başlık olarak adlandırılır.

Eğer amniyotik kese kırmızı renkteyse çocuğun mutlu bir yaşamı olacağına inanılır. Eğer kese kurşun rengiyse bebek şanssız doğmuştur.

Antik Roma’da bir çocuk başını saran zar ile doğduğunda bunun iyi şans getireceği düşünülürdü. Antik dünyanın diğer yerlerindeyse bu durum bebeğin kötü niyetli büyülere karşı ve boğulmaya karşı bağışıklık sahibi olacağı şeklinde yorumlanırdı.

Orta Çağ’da da yeni doğan bir bebekteki file başlık iyi şans işareti olarak görülmekteydi. Kolayca kuruyan ve saklanabilen amniyotik kese boğulmaya, gemilerin batmasına karşı muska olarak yüksek fiyatlarla gemicilere satılırdı. 1915 gibi günümüze daha yakın zamanlarda bile Londra’nın gemicilik bölgesinde kurutulmuş amniyotik kese bulunabiliyordu.

Bazen kurutulan amniyotik kese kurban kanı biriktirmek için de kullanılırdı. Bu keseler girilen her yarışmada zaferi garantilerdi. Amniyotik keseler davaları kazanmak isteyen avukatlar arasında da popülerdi.

İskoçya’da amniyotik kese “şanslı başlık” ya da “şanslı kapüşon” gibi anlamlara gelen “happy hoo”, “sely hoo”, “syly hoffe”, “sillyhoo” isimleriyle bilinir.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı