Zoolatry: Putlaşmış Hayvan Sevgisi

Zoolatry: Putlaşmış Hayvan Sevgisi

hayvan

Gerek kontrol altına alınışlarının uzun ve zorlu bir süreç takip etmesi gerekse belirli zamanlarda bazı Tanrısal motiflerle ilişkilendirilmeleri hayvanların ve hayvan sembollerinin insanlık tarihi boyunca çeşitli yerlerde ve eşyalarda kullanılması sonucunu doğurmuştur. Bazı dönemler gelecekten haber verdiklerine inanılmış ve ölü hayvanların iç organlarıyla fallar bakılmış, gün gelmiş uçan kuşların gittikleri yönlerden veya kondukları yerlerden hareketle kehanetlerde bulunmaya çalışılmış. Zoolatry de hayvanların herhangi bir tanrısal özellikle ilişkilendirilerek yüceltilmesi durumudur. Birçok antik inanışta zoolatry’ye rastlanır; insanlar hayvanları ya doğrudan Tanrı’nın yeryüzündeki yansıması olarak addetmiş ya da ona Tanrısal özellikler atfetmişlerdir.

bde3b9ebe9785b84563357e7682be128

Antik efsanelerde çoğu zaman Tanrısal güçler bir hayvanın özellikleri üzerinden tanımlanmış ve insan-hayvan-tanrı ilişkisi çoğunlukla hayvanlar aracılığıyla kurulmuştur. Tanrı tasvirlerine baktığımızda çoğu zaman herhangi bir hayvan maskesi takmış veya yanında bir hayvanla duran; bazı zamanlar yarı hayvan yarı insan nitelikte olduklarını görürüz. Bu türden tasvirlerin kişilerin Tanrı hakkında somut anlamda az çok bir fikri olması için yapıldığı söylenmektedir. Önceleri Tanrı herhangi bir hayvanla ilişkilendirilebilirken zamanla, örneğin Mısır’da, boğa, kedi ve timsah tasvirleri ön plana çıkmıştır.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Falfalcı.com sitesinde arayacağınız bütün falları rahatlıkla bulacaksınız. Bütün falların detaylı içerilerini bulacaksınız ve bu falların nasıl bakıldıklarını öğreneceksiniz. Hem fallar hakkında bilgi alacak hemde falcıların hayatlarıyla ilgili bilgiler bulacaksınız. En çok kullanılan kahve falı ve tarot falı hakkında detaylı bilgilerde sizi burada bekliyor. Fal Falcı sitesinde sizin gibi fallarla ilgilenen kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

© 2015 Fal-Falcı